30 marca w ZSP Nr 1 odbyły się obchody Dnia Frankofonii.

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii jest organizacją skupiającą rządy krajów francuskojęzycznych. Wspólnota krajów frankofońskich obejmuje 56 państw i 19 obserwatorów.

Celem Frankofonii jest m.in.:

·         promowanie języka francuskiego,

·         promowanie pokoju, demokracji i praw człowieka na świecie,

·         promowanie nauki, rozwoju i kształcenia.

W części oficjalnej wszystkich przybyłych gości powitał Dyrektor Szkoły Pan Andrzej Bilewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wicedyrektor Konsulatu Francji-Pan Alain Schneider, Naczelnik Wydziału Edukacji-Pani Renata Krzemień,  przedstawiciel firmy Lafarge - Pan Michał Senderowski, Pani Jolanta Sadkowska, Pan Arkadiusz Markiewicz, a także gimnazjaliści wraz z opiekunami. Pan Alain Schneider wygłosił wykład na temat Francji i historycznych związków między Polską a Francją, historię francuskiej firmy Lafarge przybliżył Pan M. Senderowski, prelekcję „O muzyce francuskiej słów kilka…” wygłosiła  Pani Jolanta Sadkowska. Zostały również rozdane nagrody w przeprowadzonych konkursach.

W konkursie plastycznym dla gimnazjalistów pt „Francja w moich oczach” przyznano nagrody:

I miejsce: Weronika Lipiec - SG Nr1 Busko-Zdrój;

II miejsce: Magdalena Walasek - SG Nr 1 Busko-Zdrój;

III miejsce: Urszula Kluźniak  - Gimnazjum w Stopnicy.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla:

1.    Hubert Sowula - SG w Solcu-Zdroju;

2.    Klaudia Szczepanowska  - ZPO Nr 1 Busko-Zdrój;

3.       Dominika Mazur - Gimnazjum w Stopnicy.

W konkursie „Wiedzy o krajach frankofońskich” przyznano nagrody dla:

I miejsce: Jakub Nalepa z kl. 1ALO;

II miejsce: Agata Bulska z kl.1ALO;

III miejsce: Klaudia Piątkowska kl. 2e.

Wyróżnienia:

1.    Mateusz Religa kl. 1ALO;

2.    Katarzyna Żurek kl. 1ALO.

Część oficjalną poprowadzili: Małgorzata Borek i Wiktor Trzeszkowski z klasy 2ALO. W części artystycznej przewodnikami po  Francji byli Paulina Hofman i Bartosz Fijałkowski z kl. 3h. Utwór z Musicalu Notre Dame de Paris „Lune” zaśpiewała Kamila Zabłotna z kl. 2ALO, piosenkę Edith Piaf „Milord” zaśpiewała Karolina Ćwiertnia z kl. 1ALO, a utwór Celine Dion „Je t’aime encore” wykonała Paulina Łyś z kl. 3h. W roli ducha Ludwika XIV wystąpił Hubert Brzostkiewicz z kl. 1BLO, a w roli malarza Maneta-Jakub Nalepa z kl. 1ALO, stroje Coco Chanel prezentowały: Klaudia Marek z kl. 1ALO i Joanna Fortuna z kl. 3e. Obsługa techniczna-Sebastian Sarnecki z kl. 2ALO.  Dużymi owacjami został przyjęty kankan w wykonaniu uczennic z kl. 1ALO w składzie: Małgorzata Gunia, Katarzyna Kern, Agata Mazur, Małgorzata Narwojsz i Agnieszka Zębala.

Podsumowaniem Dnia Obchodów Frankofonii była degustacja potraw kuchni francuskiej przygotowanej przez uczniów z „Klubu Fascynacji Kulinarnych” pod opieką Pani Małgorzaty Zdanowskiej – Gacek działający w ZSP NR1.

Nad całością opiekę sprawowały Pani Marzena Kasperek i Agnieszka Bałaga.

Organizatorki składają serdeczne podziękowania za współpracę:

Panu  Piotrowi Bałaga.

Pani Ewie Dytkowskiej,

Pani Monice Dziadosz- Habrowskiej

Pani Małgorzacie Zdanowskiej-Gacek

Pani Mirosławie Gajda

Pan Dyrektor  A.Bilewski  i  Pan Konsul  Alain Schneider

Pani Jolanta Sadkowska  i  przedstawiciel firmy Lafarge - Pan Michał Senderowski

Dyrektor  wręcza  nagrody  laureatom  i  wyróżnionym.

Dziewczęta  tańczące  K a n k a n a

Moda  ............prosto z Paryża........

Nasze  talenty  wokalne

Nagrodzone  prace