WYCIECZKA do Baranowa Sandomierskiego i Ujazdu

Czy warto chodzić do szkoły? - Oczywiście, że tak. W nagrodę za najlepszą frekwencję klasa I technikum żywienia i gospodarstwa domowego  oraz uczniowie z innych klas wyróżniający się aktywną postawą,  wybrali się we środę 13 czerwca br. na wycieczkę.

Program obejmował zwiedzanie:

Zamku w Baranowie Sandomierskim - dawnej rezydencji magnackiej. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej, jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.

Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku, w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu "Mały Wawel" zawdzięczamy prawdopodobnie włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci’emu. Ostatnim właścicielem Zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn - Stanisław Leszczyński był królem Polski. Po zniszczeniach dokonanych podczas drugiej wojny światowej, obiekt został w latach 1959-1969 odbudowany i odrestaurowany. Wnętrza Zamku udekorowane są przez Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gameren.

- Ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe -  najdziwniejszego i najbardziej tajemniczego zamku w okolicach Sandomierza, a być może nawet w całej Polsce.

Zamek został wybudowany w latach 1631-1644. Jego architektura nawiązuje do podziału roku kalendarzowego. Wzniesiono  4 wieże - ile jest pór roku, tyle sal, ile miesięcy  - 12, tyle komnat, ile tygodni w roku - 52, oraz tyle okien, ile dni w roku - 365. Nazwa zamku Krzyżtopór jest związana z herbem rodu Ossolińskich - krzyż i topór zostały umieszczone w bramie wjazdowej.

Od początku wiedzieliśmy, że będzie fajnie ..                                             Filip dumnie rozdaje bilety..

Czekając na wejście do ruin zamku w Krzyżtoporze..

W bajkowej scenerii schodzimy w podziemia..

Czekając na księcia z bajki...