Program Szkolnego Koła PTTK
I CELE EDUKACYJNE

A. Poznawczo – kształcące
•Poznanie dziedzictwa kulturowego własnego miasta, regionu pod kątem zabytków i innych ciekawych miejsc.
•Wzbudzanie zainteresowania własnym regionem z perspektywy tradycji, współczesności i przyszłości.
•Wyposażenie uczniów w wiadomości niezbędne do uprawiania różnych dyscyplin turystyki np. pieszej, rowerowej.
•Rozwój zdolności obserwacyjnych i dostrzeganie zjawisk przyczynowo – skutkowych.
•Poznanie sposobów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
•Opanowanie przez uczniów wiadomości na temat bezpieczeństwa i higieny w czasie różnych imprez turystycznych oraz udzielania pierwszej pomocy.
B. Wychowawcze
•Rozwijanie zamiłowania do turystyki i czynnego wypoczynku.
•Kształtowanie osobowości poprzez ukazywanie wartości wynikających z przebywania w świecie przyrody i kultury.
•Zaspokajanie potrzeb kulturalnych, budowanie wrażliwości i poczucia piękna.
•Kształtowanie emocjonalnych postaw przywiązania do kraju ojczystego, do dziedzictwa kulturowego własnego regionu.
•Poszanowanie symboli narodowych.
•Uwrażliwienie na problem ochrony środowiska naturalnego, szczególnie obszarów leśnych.
•Integracja dzieci i młodzieży z różnych typów szkół , a w szczególności miasta Buska Zdroju i gmin sąsiadujących.
•Tworzenie postaw otwartych na współdziałanie w ramach grupy i kulturę bycia.
C. Sportowo – zdrowotne
•Propagowanie wysiłku fizycznego przy różnych czynnościach w czasie imprez turystycznych np. marsze, biegi.
•Kształtowanie sprawności fizycznej poprzez np. jazdę na rowerze.
•Zachęcanie do współzawodnictwa np. w ramach zabaw, gier rekreacyjnych i marszach na orientację.

II PROCEDURY OSIĄGANIA ZAŁOŻONYCH CELÓW
Osiąganie założonych celów będzie możliwe poprzez:
1.Imprezy turystyczne w dni wolne od nauki szkolnej; rajdy piesze po rodzinnym mieście i okolicy, imprezy na orientację, wycieczki rowerowe, popularne wycieczki krajoznawcze.
2.Zajęcia praktyczne członków koła: posługiwanie się mapą, pierwsza pomoc medyczna.
3.Nauka piosenek w czasie spotkań.
4.Jednodniowe wycieczki dydaktyczne: klasowe, członków koła.
5.Popularyzowanie na forum szkoły działalności turystycznej dzieci i młodzieży:
•ekspozycje na tablicy szkolnego Koła PTTK
•prezentacja komputerowa Koła PTTK
6. Organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi z miasta i regionu.

III Metody pracy:
•Metody aktywizujące do poszukiwania, zbierania i prezentowania materiałów na dany temat, praca badawcza
•Udział uczniów w przygotowaniu wystaw, gazetek, folderów o własnym regionie
•Prowadzenie zajęć w terenie, organizowanie rajdów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, wyjść do muzeów na wystawy okolicznościowe
IV OPIS ZAŁOŻONYCH OSIĄGNIĘĆ UCZNIA I PROPOZYCJE METOD ICH OCENY
Uczeń powinien:
•odnajdywać w kulturze rodzimej i regionalnej źródła wartości
•wykazać się znajomością historii Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego
•wymieniać zabytki Buska Zdroju  i okolic
•wymienić ścieżki dydaktyczne w okolicach Buska Zdroju
•nazywać i wskazywać pomniki, tablice związane ze sławnymi ludźmi
•wykazywać się znajomością mapy i znaków topograficznych
•obliczać i wyznaczać azymut przy pomocy busoli
•integrować się z bracią turystyczną.

Tematyka zajęć:
I. Poznanie i przypominanie regulaminów obowiązujących na wycieczkach i rajdach pieszych dotyczących bezpieczeństwa – na bieżąco podczas każdego wyjścia w teren.
II. Poznanie zasad pracy z mapą

III. Rywalizacja w ramach Pucharu Komisji Turystyki Pieszej Buskiego Oddziału PTTK poprzez uczestnictwo w rajdach pieszych w soboty:
1. Pamięci wrzesień
2. Odzyskanie Niepodległości
IV. Wycieczki krajoznawcze jednodniowe autokarowe:
V. Wycieczki trzydniowe
VI. Zimowiska w czasie ferii zimowych
VII. Obozy młodzieżowe w Grecji i innych krajach
VII. Wycieczki rowerowe