W dniu 8 października 2014 roku uczniowie klas III LOA i I LOC z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 byli na najnowszym polskim filmie w reżyserii Jana Komasy; „Miasto 44”. Film ten budzi   już dziś skrajne emocje i wywołuje odmienne  od siebie opinie. Jak  entuzjastyczną recenzję Barbary Hollender w "Rzeczpospolitej" i bardzo krytyczną Tadeusza Sobolewskiego w "Gazecie Wyborczej". Z całą pewnością film "Miasto 44" próbuje pokazać prawdziwy obraz Powstania Warszawskiego. Choć pewnie poruszył tylko nieliczne wątki tej tragedii, jaka rozgrywała się wówczas w Warszawie w ciągu tych 63 dni 1944 roku. Widzimy w tej ekranizacji rzeź Woli  i walki na Starówce. Jest ukazane przebijanie się kanałami do Śródmieścia przez powstańców oraz batalia na Czerniakowie. Jest mordowanie cywilów w szpitalach, jest  i eksplozja czołgu-pułapki na Starym Mieście. Są również żołnierze z 1 Armii Wojska Polskiego tzw. „berlingowcy”. Już teraz film Jana Komasy bije rekordy oglądalności w dziejach polskiego kina i do połowy października produkcję obejrzało ponad półtora miliona widzów. Ważnym i niewątpliwie udanym elementem tego filmu było obsadzenie ról młodymi aktorami, którzy dopiero dzięki tej produkcji filmowej stają się znani. Dlatego też nie znajdziemy w "Mieście 44" ról filmowych granych przez czołowych celebrytów polskiego kina.
    Kolejnym etapem pobytu w Kielcach, było zwiedzanie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym. Część muzealna tego nowoczesnego ośrodka jest wzorowana na Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Multimedialna forma przedstwienia historii Kilec i regionu świętokrzyskiego jest niewatpliwie godnym uwagi elemntem zapoznania się w ten sposób z historią ziemi kieleckiej od schyłku XVIII wieku, aż po czasy nam współczesne. Można jednak wyraźnie stwierdzić, że taka bardzo "historyczna" forma wycieczki szkolnej była dla młodzieży ciekawa i co widać po zdjęciach była okazją do  miłego spędzenia czasu.

Mariusz Żabiński