WYPRAWA DO IZBY CHLEBA

W dniu 12 marca 2015 r. nasi wytrawni kucharze z 3g uczestniczyli w wycieczce do Izby Chleba mieszczącej się przy Parafii Rzymskokatolickiej  pw. św. Brata Alberta w Busku - Zdroju.

 

Dzięki uprzejmości ks. prałata Marka Podymy mogliśmy się zapoznać z historią powstania kościoła parafialnego, jego bogatymi walorami architektonicznymi
i estetycznymi oraz  najciekawszymi wydarzeniami z życia patrona parafii, który dla spotykanych ubogich starał się być "dobrym  jak chleb".

 

 

W działającej obok parafii Izbie Chleba zgłębialiśmy lokalną tradycję  związaną z powstawaniem różnych rodzajów chleba, zabytkowymi narzędziami i naczyniami używanymi do jego produkcji, jak również walorami zdrowotnymi i symboliką oraz znaczeniem tego produktu spożywczego dla dziedzictwa kulturalnego regionu.  

Na koniec wzięliśmy udział warsztatach, których momentem kulminacyjnym było własnoręczne formowanie podpłomyków, wypiekanych w tradycyjnym piecu chlebowym.

 

Smakowity zapach wprowadził nas w radosny moment degustacji, podczas której  z uznaniem patrzyliśmy na owe wyroby i artystyczny kunszt naszych specjalistów od gastronomii.

Bardzo dziękujemy wszystkim za gościnne przyjęcie w Izbie Chleba!

opr. s. Helena