"Młoda Krew Ratuje Życie"

Długo czekaliśmy na ten moment i oto nadszedł. W czwartek, 9 kwietnia naszą szkołę odwiedziła terenowa ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielc. Apel o oddawanie krwi spotkał się z dużym odzewem i warto nadmienić, że było więcej chętnych (ponad 60) niż możliwości ze strony ekipy. Pobrano krew od 28 uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych, w sumie 12,6 l. Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w ogólnopolskiej akcji oddawania krwi pod hasłem MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE.
  Aby zostać krwiodawcą należy mieć dowód osobisty, ważyć powyżej 50 kg oraz być zdrowym. Uczeń, który zgłasza się do pobrania najpierw wypełnia szczegółową ankietę nt. stanu zdrowia. Następnie jest rejestrowany w bazie danych. Potem pobiera się od niego próbkę krwi do badania i przechodzi badanie lakarskie. Jeśli nie ma przeciwskazań, siada na fotelu, a pielęgniarka pobiera od niego 450 ml krwi. Ważne, aby uzupełniać płyny, więc w trakcie pobierania pije sok. Na koniec odbiera zestaw czekolad i wraca do domu. Swieżo upieczony dawca musi na siebie uważać, tzn. dużo pić i odpoczywać. No i oczywiście jeść dużo czekolady, która sprzyja odtwarzaniu się krwi.
  Zapraszamy już teraz chętnych do zgłaszania się na kolejną zbiórkę krwi dla potrzebujących.

Szkolne Koło PCK

Poniżej galeria zdjęć z akcji.