Wszystko jest poezją, każdy jest poetą -

warsztaty poetyckie w kl. I A

15 maja 2015 roku lekcja języka polskiego w kl. I A LO przybrała formę warsztatów, podczas których uczniowie, pod okiem opiekuna szkolnego koła literackiego - Pani Haliny Szczepanik-Woźniak oraz polonistki Pani Izabeli Kasperek, odkrywali tajniki warsztatu poetyckiego. Prowadzące zachęcały młodych humanistów, by za przykładem jednego z uczniów tejże klasy - Karola Raka, odkrywali nieznane zakątki poezji, przedzierając się przez przez gąszcze metafor, epitetów i synestezji.

To właśnie Karol Rak, który bierze udział w konkursie Scyzoryki 2015 (kategoria proza i poezja) zainicjował owo spotkanie. Warsztaty rozpoczęliśmy od wysłuchania jego wiersza oraz fragmentów prozy.

Poezja towarzyszy nam nie tylko w niezwykłych, wzniosłych sytuacjach, ale nieraz i w codziennych przeżyciach, zajęciach i troskach. W tym sensie możemy powiedzieć: "Wszystko jest poezją"...

Podczas tych warsztatów młodzież próbowała narysować i opisać smak. Najtrudniejsza część lekcji polegała na dopisaniu do całości poczynań poetyckiego komentarza.

Początkujący poeci mogli przekonać się, iż poeta może zamienić w wiersz każde uczucie, każdą codzienną i nadzwyczajną
radość, każdy smutek i każdy przedmiot.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła ostatnia część zajęć, czyli prezentacja własnej twórczości poetyckiej.

Czym więc może być w naszych czasach poezja...?

- Wyrazicielką naszych uczuć oraz wielkich i małych niepokojów.

Ponadto - sprzeciwem wobec kultury masowej i ostoją ostatnich moralnych i estetycznych wartości.

Zachęcamy do zabawy słowem i tworzenia form poetyckich oraz głosowania na Karola Raka w konkursie Scyzoryki 2015 - kl. I ALO,

H. Szczepanik-Woźniak, I. Kasperek.