Mamy laureatkę!

W tym roku po raz kolejny spróbowaliśmy  naszych sił  w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziewiętnasta  jego edycja koncentrowała się wokół wybranych ksiąg ze Starego i Nowego Testament. Tegoroczny zakres tematyczny obejmował: Księgę Jonasza,  Ewangelię według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie wraz z komentarzami, przypisami, wstępami i słownikiem. Konkurs rozgrywany był w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym  i ogólnopolskim. Justyna Jędrszczyk, uczennica klasy 2 A Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1  w Busku -  Zdroju bezbłędnie poradziła sobie z testem na etapie szkolnym szkolny i zakwalifikowała się do  dalszych zmagań. Już w zeszłym roku udało się jej udanie reprezentować nasz region w Finale ogólnopolskim, gdzie znalazła się w pierwszej trzydziestce. Doświadczenia  zaczerpnięte z tych zmagań oraz mrówcza praca zaowocowały  wygraniem 21 kwietnia 2015 r. w pięknym stylu eliminacji diecezjalnych.
Skutkiem  tego był udział  w VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych z Biblią organizowanych w dniach 13-14 maja 2015r. w Częstochowie i Olsztynie. Oprócz pracy z tekstem biblijnym  mieliśmy szansę odwiedzić Dom Pamięci kardynała S. Wyszyńskiego, poznać zabytki Jasnej Góry jak również  modlić się przed Cudownym Obrazem  dziękując za ocalenie życia Jana Pawła II w rocznicę zamachu  i prosząc o potrzebne dary i łaski dla nas samych. Wieczorem nie zabrakło wspólnego spotkania przy ognisku ubogaconego tańcami i śpiewem. Pozwoliło to na zawarcie wielu ciekawych znajomości wśród finalistów wszystkich diecezji.

Ostatni etap zmagań konkursowych odbył się w dniach 1-2 czerwca 2015r. w Niepokalanowie. Przystąpiło do niego 117 wytrawnych biblistów z całego kraju. Oprócz zmagań konkursowych zwiedzano Niepokalanów, gdzie żył i działał św. Maksymilian Maria Kolbe, oraz można było wysłuchać koncertu gry na instrumentach biblijnych.

Na skutek ostatecznej weryfikacji wyników  konkursu Justyna Jędrszczyk  otrzymała tytuł laureatki, czego skutkiem jest możliwość wyboru indeksu na wskazane kierunki na różnych uczelniach wyższych w kraju, liczne nagrody książkowe oraz wycieczka do Rzymu.  Od strony merytorycznej opiekunem laureatki była s. Helena Małgorzata Chudyba. Zachęcamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w kolejnej edycji konkursu!
 opr. s. Helena M. Chudyba