W dniu 29.10.15r. klasa II A i II C LO odwiedziły Zakład Wody Mineralnej "Buskowianka".

Wizyta to miała na celu pokazanie i uświadomienie uczniom jak ważnym elementem przyrody jest woda i jak wygląda praca w fabryce. Po pierwsze, uczniowie dowiedzieli się wielu przydatnych informacji np. jak powstają plastikowe butelki, co robią pracownicy tego zakładu, w jaki sposób fabryki recyclingują odpadki oraz gdzie one później trafiają. Uczniowie zapoznali się również z właściwościami leczniczymi wody mineralnej produkowanej w buskim uzdrowisku, zapoznali się z lokalnym przemysłem i ofertami pracy, dowiedzieli się jakie kierunki studiów są przydatne, aby ubiegać się o pracę w tym zakładzie produkcyjnym.

Ale to nie wszystko!!! Oprócz wiedzy na temat tego jak zakład radzie sobie z kwestią dbania o środowisko i recyclingu wizyta była przygotowaniem do dyskusji na lekcjach języka angielskiego o wpływie człowieka na środowisko naturalne i sposobów jego ochrony. Podczas oglądania poszczególnych etapów produkcji uczniowie mogli zebrać informacje potrzebne do przygotowania prezentacji na ten temat.

Byli również bardzo aktywni i zadawali różnego rodzaju pytania od „Ile rodzajów wód możemy wyodrębnić w fabryce?” do „Ile butelek na godzinę zakład jest w stanie wyprodukować?”.  Z pewnością z tej spontanicznej wizyty uczniowie wiele się dowiedzieli i wizyta ta była ważnym krokiem do omawiania wszystkich ważnych kwestii dotyczących środowiska – tym razem po angielsku.

 Poniżej przedstawiamy zdjęcia z wizyty oraz listę słów i wyrażeń, które warto znać jeśli chcemy swobodnie rozmawiać na temat przyrody po angielsku.

Cała grupa przed budynkiem Zakładu Wody Mineralnej „Buskowianka” 

  A tutaj produkcja szklanych butelek. I to zaciekawienie malujące się na twarzach uczniów…

 

 

A z tego powstaje plastikowa butelka. Kto wiedział ręka do góry! 

  

 

  

 

Hmmm.. co to może być?

 

 Woda dla spragnionych 

Save water! Save water! 

 

Butelka- a bottle            Fabryka- a factory                Zakrętka- a cap

Zakład pracy- a workplace         Napompowywanie butelek- inflatable bottle

Pracownik- an employee  Kierownik- a manager       Praktykant- a trainee

Rok założenia- year of establishement    Linia produkcyjna- a production line

Woda mineralna- mineral water              Woda gazowana- sparkling water

Woda lekkogazowana- water lightly carbonated

Woda niegazowana- still water               Woda źródlana- spring water

Segregacja śmieci- segregation of garbage                 Odpady- waste

Wartości odżywcze- nutritional values         Dobre dla zdrowia- good for health

Zanieczyszczenie- pollution                         Szef- a boss

Maszyny- machines                                     Przekazywać- hand over

Ulegający biodegradacji- biodegradable 

Punkt skupu odpadów- the collection point

Woda pitna- drinking water                          Opakowanie- packaging

Zatruwać atmosferę- pollute the atmosphere

Używać ponownie- reuse                            Butelkowanie- bottling

Pojemność- capacity               Litr- litre                              Pompa- a pump