"Ekonomik" oddaje krew

 W minioną środę odwiedziła nas mobilna ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kielc. Na ten dzień niektórzy czekali już od początku roku szkolnego. Zgłosiło się ponad 60 uczniów chętnych do oddania krwi. W wyniku lekarskiej selekcji ostatecznie krew pobrano od 32 uczniów. Tym razem zbieraliśmy ją dla konkretnej osoby. Młodzież spontanicznie oddawała krew dla Dominika - maturzysty, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Udało nam się zebrać ponad 14 litrów tego bezcennego płynu.

 DLA PRZYSZŁYCH DAWCÓW

    Aby móc oddać krew musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać dowód osobisty, ważyć powyżej 50 kg oraz być zdrowym. Najpierw wypełniasz szczegółową ankietę nt. stanu zdrowia. Potem pobierana jest od ciebie próbka krwi do badania. Krew dawcy powinna być najwyższej jakości, dlatego też część chętnych jest dyskwalifikowana na tym etapie. Następnie odbywa się badanie lekarskie. To lekarz ostatecznie decyduje czy możesz zostać dawcą. Jeśli pomyślnie przeszedłeś badanie, pani pielęgniarka wręcza ci koszyczek z numerem donacji i spokojnie czekasz na swoją kolej do fotela, gdzie pobierana jest krew. To dobry moment na zjedzenie kanapki i wypicie napoju, aby zapobiec ewentualnemu omdleniu. Bezpieczeństwo dawcy jest sprawą priorytetową, dlatego tym razem wprowadziliśmy poczęstunek. Każdy zakwalifikowany uczeń otrzymał kanapkę i herbatę przygotowane przez młodzież klasy 2g pod okiem pani Małgorzaty Zdanowskiej - Gacek. Samo oddawanie krwi trwa ok. 10 minut. W tym czasie wypijasz sok, a pielęgniarka pobiera  od ciebie standardowo 450 ml krwi. Ostatnim etapem jest odbiór paczki czekolad, które przyspieszają odbudowę krwi. Zalecanie jest, aby świeżo upieczony dawca szczególnie na siebie uważał, a więc zrezygnował z wszelkich form wysiłku fizycznego. Dlatego do końca dnia masz wolne i wykorzystujesz ten czas na regenerację.

   Szczegóły na gazetce szkolnego koła PCK lub u jego opiekunki p. Małgorzaty Piwońskiej.

 Krew oddali następujący uczniowie:

Klasa 3A : Bernat Karolina, Januszkiewicz Karolina, Łabądź Patrycja, Sanecki Adrian, Szymbra Hubert, Wójcik Kinga

Klasa 3B: Rogoziński Filip, Wieloch Ernest

Klasa 3C: Gołębiowski Mikołaj, Kluźniak Sylwia, Struzikiewicz Roksana, Wolicki Paweł

Klasa 3e: Sikora Mateusz

Klasa 3g: Kordyl Aneta, Kułaga Karol, Pietrusik Klaudia, Suchy Konrad

Klasa 3h: Antoń Katarzyna, Bonar Amanda, Brodnicka Ewelina

Klasa 4e: Koziarski Jacek, Nowak Magdalena

Klasa 4g: Piotrowski Mariusz, Połonowska Paulina, Rutkowska Urszula

Klasa 4h: Bąk Agata, Domagała Kamila, Kępińska Marcelina, Skorupa Karolina, Szczepanik Karolina.

  FOTORELACJA Z AKCJI:

 

 

 

 

 

 

 

 

Chłopcy wypełniają ankietę, a dziewczyny oddają krew do badania.

 

 

 

 

 

 

 

 

                          Poczęstunek dla dawców.                                                 Czekając na pobranie można coś przekąsić.            

 

 

 

 

 

 

 

 

                          Aneta Kordyl z 3g                                                                             Mikołaj Gołębiowski z 3C

 

 

 

 

 

 

 

 

                        Karolina Skorupa z 4h                                                                             Filip Rogoziński z 3B

 

 

 

 

 

 

 

 

                             Patrycja Łabądź z 3A                                                Paulina z satysfakcją odbiera czekolady.

 

 

 

 

 

 

 

 

           Tak przechowuje się krew po pobraniu.                                Terenowa ekipa Centrum Krwiodawstwa z Kielc.