"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć"
                                                                                                                                                Maria Skłodowska-Curie
         NOC BIOLOGÓW - 15.01.2016 r.
  Z roku na rok wzrasta zainteresowanie BIOLOGIĄ, ale też świat BIOLOGII bardzo się zmienił. Eksplozja odkryć naukowych powoduje, że BIOLOGIA jest niesamowicie intrygująca  i arcyciekawa, a tym samym nabrała większego znaczenia niż miała kiedykolwiek wcześniej. W naukach biologicznych wykorzystujemy m.in. sekwencjonowanie genomów wielu gatunków, lepiej opisujemy bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji i nadal odkrywamy nowe gatunki roślin i zwierząt. Rozmawiamy o zastosowaniu inżynierii genetycznej do produkcji biogazów, czy użycia profili genetycznych w kryminalistyce. Postępują zmiany klimatu, nadal giną  gatunki roślin i zwierząt, pojawiają się katastrofy ekologiczne, a wszystkie te zjawiska stanowią wyzwania dla biologów. Współczesna BIOLOGIA odkrywa kolejne tajemnice żywej przyrody i wyjaśnia prawa rządzące ruchem materii i organizacją życia.
 
   Grupa 16 uczennic, których pasją jest BIOLOGIA, z klasy IC i IIC III Liceum Ogólnokształcącego o profilu biologiczno-sportowym, pod opieką nauczycielki biologii P. Renaty Sowińskiej skorzysta dziś z zaproszenia Instytutu Biologii UJK i wybiera się na NOC BIOLOGÓW. Mamy nadzieję, że staniemy się na tę jedną, niepowtarzalną noc naukowcami, badaczami, detektywami, przyrodnikami i z bliska poznamy niesamowity świat BIOLOGII. Będziemy uczestniczyć w wykładach, debatach, warsztatach i pokazach. Nasze wrażenia  i refleksje pojawią się niebawem...

                               WYJĄTKOWA „NOC BIOLOGÓW”
Już po raz trzeci Instytut Biologii UJK w Kielcach zorganizował imprezę popularno-naukową „Noc Biologów”. W piątkowy wieczór 15.01.2016 r. o godzinie 17 siedemnaście uczennic z klas: Ic i IIc  o profilu biologiczno – sportowym III LO, pod opieką nauczyciela biologii Renaty Sowińskiej uczestniczyło w obchodach Nocy Biologów.

 
 
 
Było to wyjątkowe spotkanie z żywą nauką. Każda z nas mogła skorzystać z wykładów i warsztatów, obejrzałyśmy wiele wystaw i prezentacji. Miałyśmy okazję, by z bliska zobaczyć puszystą popielicę – nocnego duszka naszych lasów, sokoła wędrownego, popatrzeć w planetarium na niebo nad Kielcami.
 
            
 
Wykładowcy opowiadali m.in. czy da się wygrać z alergią?, o Homo naledi jako o nowym gatunku hominida. Poznałyśmy tajemnice rafy koralowej, zaskakujący świat kozich produktów, degustowaliśmy pyszne i zdrowe kozie sery.
 Oglądałyśmy ekspozycję roślin mięsożernych, po raz pierwszy widziałyśmy pasożyty człowieka i zwierząt, o których uczyłyśmy się na lekcjach biologii. Na zwiedzających  czekało mnóstwo ciekawych wykładów i warsztatów laboratoryjnych. Przez te kilka godzin naprawdę każda z nas mogła poczuć się jak naukowiec, przyrodnik a nawet detektyw.
 
 
 
Były eksperymenty, doświadczenia, obserwacje zarodków roślinnych i zwierzęcych, z wykorzystaniem profesjonalnych mikroskopów. Poznałyśmy tajemnice zwierząt i roślin, istot i zjawisk powszechnie znanych i tych niewidzialnych gołym okiem.
 
 
Niesamowite wrażenia i emocje wywołały w nas warsztaty „Otwieramy serce przed Tobą” – na których dokonałyśmy pod nadzorem pana doktora serca ssaka. Skalpel, przedsionki, komory i zastawki mięśnia sercowego… Już wiemy jak to wygląda od środka.
 
          
 
         
 
 
Podczas Nocy Biologów miałyśmy także możliwość ustalenia swojej grupy krwi.
Udział w Nocy Biologów był dla nas niezwykłym przeżyciem, żywym kontaktem z naukami przyrodniczymi, a także okazją do rozbudzania i rozwijania zainteresowań biologią, ekologią, genetyką, zoologią, botaniką…
Była to ogromnie atrakcyjna propozycja na spędzanie wolnego czasu. Warto było tam być! Myślimy już o wyprawie na następną edycję Nocy Biologów w przyszłym roku.    
 
                                                                                                     Renata Sowińska