Warsztaty kulinarne - jaka dieta w cukrzycy?

To już drugie spotkanie poświęcone żywieniu w cukrzycy. Uczestniczyły w nim Panie z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Busku-Zdroju  oraz grupa młodzieży z klasy II g.

Pierwsza część warsztatów przeprowadzona przez opiekunkę Szkolnego Klubu Fascynacji  Kulinarnych dotyczyła zaleceń żywieniowych w cukrzycy. Szczególną uwagę zwrócono na pojęcie ineksu glikemicznego.

Indeks Glikemiczny (IG)  określa tempo wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu określonych produktów spożywczych. Poziom IG wyrażany jest w procentach, np. dla jabłka wynosi 39%. Oznacza to, że szybkość z jaką przybywać będzie glukozy we krwi po spożyciu jabłka, to 39% tego, co można by zaobserwować po spożyciu czystej glukozy. Produkty o niskim poziomie IG (poniżej 50%) są polecane, ponieważ zapewniają stabilny poziom cukru we krwi i zapobiegają wahaniom glikemii w ciągu doby. Produkty o wysokim IG nie są zalecane, ponieważ powodują nadmierne podwyższenie poziomu cukru we krwi, a następnie zmiany samopoczucia, przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko chwiejności cukrzycy i wystąpienia chorób serca. Produkty o wysokim IG należy ograniczać. Obok stosowania wymiennika węglowodanowego można korzystać z IG, który może być bardzo pomocny w planowaniu codziennej diety. Nie należy jednak opierać się jedynie na IG, ponieważ istnieją pewne indywidualne różnice wprocesie trawienia i wchłaniania węglowodanów. Indeks Glikemiczny produktu spożywczego oznacza jakość węglowodanów, a nie ich ilość.

W drugiej części warsztatów wykonane zostały wybrane potrawy z karpia, mintaja, kaszy jaglanej i warzyw.

                            Przygotowane potrawy prezentowały się wyśmienicie,  były również smaczne i zdrowe.                                                                                                            

                                                                         www.zsp1busko.pl/node/2271                                                    MZG