MEDIACJE RÓWIEŚNICZE

W dniu 17 marca 2016 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły: Edgar Kobos, Magdalena Dzierżak, Iwona Wojdas, Daria Majewska, Karolina Studziżur, Anna Łojek  wraz  z opiekunkami Haliną Woźniak i Izabelą Kasperek wzięli udział w warsztatach  nt. mediacji w szkole. Zajęcia odbywały się  w I LO w  Busku- Zdroju. Zajęcia prowadził Jerzy Śliwa prezes Stowarzyszenia Mediatorów Polskich, który wprowadził nas w tematykę mediacji i rozwiązywania  konfliktów  w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami.

 Dowiedzieliśmy się, że w sytuacjach patowych warto skorzystać z mediatora. Mediator to osoba godna zaufania  i bezstronna, która pomoże  zakończyć spór. Zajęcia prowadzone były bardzo profesjonalnie. Mimo, że trwały kilka godzin z uwagą i ciekawością czekaliśmy na kolejne zadania.

Oprócz  łamigłówek, które zmuszały uczestników do logicznego myślenia, przeprowadziliśmy modelową symulację   mediacji konfliktu. Każda grupa wybierała sobie patrona ze świata zwierzęcego, motywując swój wybór. Nasza drużyna to „pracowite pszczółki” z trutniem Edgarem.

Iwona i Edgar szybko  rozwiązują łamigłówkę - mamy 8 kul wśród których jedna jest o 1 gram lżejsza od pozostałych.

Jak za pomocą dwukrotnego ważenia na wadze (zwykłej) znaleźć tę lżejszą?

Dwie przyjaciółki muszą rozwiązać poważny konflikt. Jedna drugiej odbiła chłopaka i co dalej będzie z ich przyjaźnią? 

Narasta spirala konfliktu, obie strony gromadzą sojuszników, następuje eskalacja i nieprzewidziane reakcje ze strony otoczenia.

Będą duże kłopoty. Co robić? Szukamy mediatorów.

 

Mediatorzy, to osoby, które zapoznają się faktami. Poznają również zasady mediacji: szacunku do stron konfliktu, woli porozumienia, dobrowolności (a każdym etapie można zrezygnować), bezstronności, autonomii konfliktu, poufności, satysfakcji  (spisana ugoda jest zadawalająca dla obu stron)

 

Mediacje zakończyły się sukcesem. Pan Jerzy Śliwa poprowadził zajęcia tak ciekawie, że nie nudziliśmy się nawet przez chwilę. Wiemy, że konflikty to nic dobrego, ale jak już znajdziemy się  w trudnej sytuacji to z pewnością sobie z nimi poradzimy.