Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Europejski Tydzień Młodzieży

Dnia 9 maja 2017r. miał miejsce kulminacyjny moment Europejskiego Tygodnia Młodzieży (1-14 maj 2017r.). Reprezentanci organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, a także szkół z całego kraju spotkali się w tym dniu w salach Uniwersytetu Warszawskiego, aby porozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej i nie tylko. Temat przewodni tegorocznej konferencji brzmi: ,,Cyfryzacja otwiera przed nami granice wyobraźni – współczesne formy zaangażowania młodych w społeczeństwie obywatelskim.”
Organizacją wyjazdu z ramienia szkoły zajęła się Pani profesor Barbara Cieplińska. Wieloletni opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego i nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Nr 1, która doskonale wie, jakie wymagania trzeba spełnić aby wziąć udział w wydarzeniach organizowanych na skalę europejską. Dzięki zaangażowaniu, wsparciu i wiedzy pani profesor, ZSP Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju reprezentował członek Szkolnego Klubu Europejskiego, Edgar Kobos. Po krótkim czasie okazało się, że byliśmy jedyną instytucją z powiatu buskiego, której reprezentantowi udało się zakwalifikować na debatę i warsztaty.
 

 

Edgar Kobos razem z organizatorami wydarzenia: członkami Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
 

Debata cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem i przyciągnęła setki osób z całej Polski. Rangę całego wydarzenia podniósł patronat i obecność wyjątkowych osób, z którymi nasz uczeń zrobił sobie zdjęcia.

Pani Marzena Machołek – Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, która podczas swojego wystąpienia podkreśliła niezaprzeczalne korzyści wynikające z udziału w takich spotkaniach i zachęcała organizacje pozarządowe do integracji i współpracy na każdym polu.

Poseł, prof. Jacek Kurzępa. Przewodniczący grupy parlamentarnej zajmującej się sprawami młodzieży. W trakcie swojego wystąpienia prelegent zachęcał do pracy na rzecz społeczeństwa w charakterze wolontariusza, a w kuluarach udzielał konkretnych wskazówek, jak najlepiej wykorzystywać możliwości, które daje nam szeroko rozumiany wolontariat.

 

Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, prof. Julita Rybczyńska. Pani rektor opowiadała o wykorzystaniu cyfryzacji w kształceniu wyższym i studiach online. Warto wspomnieć, że nasza szkoła doczekała się już kilku absolwentów, którzy jako dalszą drogę kształcenia wybrali właśnie WSPiA w Lublinie.

 


W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele trzeciego sektora, tj. organizacji pozarządowych, jak również politycy. Ich udział nie zmienił jednak apolitycznego charakteru całego spotkania, które promowało i zachęcało do aktywności młodzież, w myśl hasła: „Twórz, Działaj, Włącz się!”. Prelegenci przeznaczyli dla młodzieży dużo czasu, dzięki czemu każdy kto chciał, mógł z nimi porozmawiać i zadać im wiele pytań.

W ten sposób, dzięki Pani profesor Barbarze Cieplińskiej, Szkolny Klub Europejski już po raz kolejny godnie reprezentował naszą szkołę w międzynarodowych wydarzeniach. Znów pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z bycia częścią zjednoczonej europy i chcemy aby nasi uczniowie brali aktywny udział w kreowaniu otaczającego nas świata i rzeczywistości w której żyjemy.