W nocy z 29 na 30 września uczennice klasy 1h, 1b i 1c pod opieką

mgr Iwony Kąkol brały udział

w XXXIV harcerskim rajdzie nocnym "PO OMACKU" 2017.

 

Grupa początkowo została przewieziona z Buska-Zdroju do Wiślicy. Skąd rozpoczął się rajd nocny. Jednakże przed wyjściem w kilkunastokilometrową trasę zwiedziliśmy Wiślicę. Urocze miasto na Ponidziu, które istniało już we wczesnym średniowieczu, a największy rozkwit przeżyło w okresie od XII do XIV stulecia. W tym właśnie okresie powstało najwięcej zabytków, których ilość dziś szokuje na tak niewielkim terenie, a my mieliśmy przyjemność je zwiedzać pod opieką profesjonalnych przewodników.

Relikty romańskie, które mieliśmy przyjemność zwiedzać przed rozpoczęciem rajdu to ruiny dwóch romańskich świątyń, udostępnione dla turystów w podziemiach kolegiaty oraz ruiny romańskiego kościółka Św. Mikołaja w pawilonie archeologicznym, jest tu również dostępna najstarsza misa chrzcielna w Polsce, pochodząca z IX wieku.

Ponadto zwiedziliśmy Dom Długosza - gotycki dom z cegły, powstały w XV wieku z fundacji polskiego kronikarza Jana Długosza, obecnie jego fragment stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego, zachowały się tu belkowane stropy i fragmenty polichromii z czasów powstania budynku.

Ostatnim miejscem jakie zwiedziliśmy była kolegiata, ufundowana w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Przepiękna kolegiata - gotycki, monumentalny kościół Narodzenia NMP, który stanął na miejscu dwóch wcześniejszych świątyń, w podziemiach kryją się ślady tych romańskich budowli sakralnych zachwyca pięknem.

Po apelu udaliśmy się w trasę z Wiślicy do Hołudzy, gdzie czekało na nas ognisko, kiełbaski i gorąca herbata. Podczas naszej wędrówki zaliczaliśmy zadania, m.in. uczyliśmy się rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa oraz braliśmy udział w licznych zabawach.


Wrażenia - niesamowite!!!

Jednak aby poczuć klimat takiego rajdu należy po prostu wziąć w nim udział.