Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 

W gąszczu humanistycznej egzystencji..., czyli scenki z "Makbeta"

 

Dnia 11 maja 2018 roku odbyła się w naszej klasie niezwykle interesująca lekcja języka polskiego. Był to czas podsumowania projektu "Czytałem (-am) "Makbeta". Nasze zadanie polegało na przedstawieniu krótkich scenek w oparciu o dzieło Williama Szekspira. Na poznanie psychologii szekspirowskich bohaterów mieliśmy trzy tygodnie. Czas ten był bardzo pracowity, a efekty przedstawiliśmy przed naszą Panią Profesor oraz przed całą klasą.

 

Wiedźmy z dramatu Szekspira zmieniły los Makbeta. Pobudziły w nim ambicję. Zasiały chęć zdobycia władzy i sprawiły, iż z wzorowego rycerza, stał się mordercą i tyranem.

Okazuje się, iż sprawdzian nie musi mieć formy pisemnej, a znajomość lektury można sprawdzić zlecając uczniom przygotowanie np. form dramowych z omawianej lektury.

 

Drama jako metoda nauczania nie tylko sprawdza wiadomości, ale przede wszystkim angażuje ucznia, pobudza jego twórcze myślenie i kreatywność, uczy pracy w grupie oraz ćwiczy umiejętności sztuki autoprezentacji.

Życie jest tylko przechodnim półcieniem,

Nędznym aktorem, który swoją rolę

Przez parę godzin wygrawszy na scenie

W nicość przepada - powieścią idioty,

Głośną, wrzaskliwą - a nic nie znaczącą...

 Filip i Oskar wcielili się w role: Makbeta i Banqa.

  

Czy nie spadnie na nas posądzenie? - Julka i Wera dyskutują na temat dziwnego zachowania Lady Makbet.

Od pokoleń odbiorcy ulegają urokowi szekspirowskiego słowa, konstrukcji postaci i gigantycznej wizji uniwersum jako sceny, na której "życia ludzkie" ograniczone są do odegrania swej roli, a może tylko rólki. W dramacie o władzy i złu w rzeczywistości ludzkiej, przemyca autor uwagę o teatralności swiata, samego człowieka, a może po trosze teatralności zła. I własnie te aspekty zadecydowały o tym, że uczniowie na chwilę przemienili się w bohaterów najsłynniejszego, bodaj dzieła epoki elżbietańskiej.

 Publiczne wystąpienia nie są łatwe...

Ola i Agata jako "siostry rządzące losem" ?

Trzeba pokonać stres i zdobyć się na odwagę, by wystąpić nad krytyczną publicznością, jaką są koledzy i koleżanki z klasy.

  

Czy dłonie te nigdy nie będą czyste...?

W rolę Lady Makbet wzorowo wcieliły się Klaudia i Agnieszka. Przedstawiły znakomity portret tej bohaterki.

 

Lekcja ta przyniosła wiele radości oraz satysfakcji, a młodzi aktorzy z klasy I A dali dowód swych zdolności aktorskich.