MAGIA    MIODU

W dniu 15 listopada br. uczniowie z klasy III c i IVg uczestniczyli w spotkaniu z Panem Mariuszem Wędą, producentem różnych gatunków miodu a przede wszystkim pasjonatem pszczelarstwa. Pan Mariusz wraz z żoną prowadzi gospodarstwo pasieczne (300 rodzin pszczelich)  znajdujące się w Kamedułach.

Po powitaniu zaproszonego gościa Pan dyrektor Andrzej Bilewski podkreślił znaczenie edukacji zawodowej oraz promocji zdrowego żywienia w profilaktyce chorób metabolicznych.

Julia z klasy IIc przedstawiła prezentację pt.: Z życia pszczół

Od Pana Mariusza dowiedzieliśmy się, że jego zainteresowanie pszczelarstwem jest związane z tradycjami rodzinnymi w produkcji miodu

Poznaliśmy walory zdrowotne produkowanych w Kamedułach miodów:

•Wielokwiatowy z mniszka i sadów - polecany w chorobach wątroby, chorobach serca i ogólnym osłabieniu.

•Rzepakowy -  przy chorobach wieńcowych (niewydolność mięśnia sercowego).

•Wielokwiatowy - skuteczny przy alergiach, grypie i chorobach z przeziębienia.

•Akacjowy - w małych ilościach mogą spożywać diabetycy. Stosowany jest w leczeniu nadkwasoty żołądka, przy schorzeniach przewodu pokarmowego oraz nerek i przewodu moczowego. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

•Lipowy - charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniach oskrzeli, schorzeniach reumatycznych oraz nerwicach.

•Gryczany - stosowany jest w prewencji i leczeniu schorzeń układu krążenia, szczególnie na tle miażdżycowym, sprzyja zrastaniu się kości. Ze względu na dużą zawartość magnezu zalecany w diecie antynowotworowej.

•Spadziowy (spadź iglasta) - uważany za najcenniejszy z miodów. Zawiera dużą liczbę biopierwiastków, leczy górne drogi oddechowe, wspiera leczenie gruźlicy i zapalenia płuc. Poprawia pracę serca. Działa jak antybiotyki. Stosowany w anemii, zaburzeniach przemiany materii, nerwicy serca i schorzeniach układu krwionośnego.

•Wrzosowy - stosowany jest w zapaleniach dróg moczowych, leczeniu prostaty, kamicy nerkowej, dnie oraz zapaleniach jelit i biegunkach.

•Nawłociowy - stosowany w leczeniu układu moczowego, prostacie, dróg żółciowych oraz stawów. Ma działanie moczopędne i żółciopędne przeciwzapalne.

Preparaty pszczele:

•Pyłek kwiatowy - białko roślinne, bogate źródło makroelementów, witamin, aminokwasów i soli mineralnych. Polecany przy osłabieniach, wzmożonym wysiłku umysłowym i fizycznym, anemii, schorzeniu prostaty i rekonwalescencji. Jedna dawka to 3-5 łyżeczek, najlepiej z miodem.
•Propolis (kit pszczeli) - posiada właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, regene rujące. Polecany w stanach zapalnych, schorzeniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, działa podobnie jak antybiotyki. Stosować od 15 do 25 kropli na cukier lub wodę, 2 razy dziennie, przed śniadaniem i po kolacji. Dzieci nie więcej jak po 10 kropli 2 razy dziennie.
Jak na biologów i żywieniowców przystało, oceniliśmy organoleptycznie zaprezentowane przez naszego gościa przysmaki

Pani prof. Halina Woźniak poinformowała nas, że w szkolnych zasobach bibliotecznych znajduje się światowy bestseller Historia pszczół, którego autorką jest Maja Lunde
Nie mogło się obyć bez wspólnych zdjęć z prawdziwym pasjonatem pszczelarstwa, którym bez wątpienia jest Pan Mariusz Węda

Podziękowanie, za pełne pozytywnych emocji spotkanie