Akademia z okazji 3 Maja

 Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W jego pierwszych trzech dniach obchodzone są w Polsce aż trzy święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja ustanowiony został Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 Maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji. 

30 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto to szczególnie akcentowane jest w naszej szkole, o czym świadczył galowy strój uczniów i to, iż akademia odbyła się w dwóch turach.

Młodzież pod czujnym okiem Pań - Izabeli Kasperek i Agnieszki Bałagi, przygotowała montaż słowno-muzyczny oraz krótką dramę przywołującą wydarzenia poprzedzające i sam moment uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Akademię poprowadzili uczniowie z kl. II A - Aleksadra Olszewska i Oskar Niciarz.

W atmosferę przełomu XVII i XVIII wieku wprowadził Nas nastrojowy taniec przygotowany przez Julię Wolny z kl. II B.

W roli niesfornego ucznia wcielił się Filip Olszowy z kl. II A.

 

Filipa odwiedziły duchy z przeszłości, czyli dziewczęta z kl. II A - Julia Orkisz, Karolina Sendra, Klaudia Pila, Magdalena Zawierucha i Barbara Cieplińska, które stały się nośnikami pamięci smutnego okresu w dziejach Polski, czyli czasów rozbiorów.

Dramę podsumowała recytacja strof o ojczyźnie z wiersza Ludmiły Mariańskiej "Ziemia rodzinna" w wykonaniu - Julii Cabaj, Julii Orkisz i Karoliny Kipigroch (z kl. II A). A na zakończenie dziewczęta: Wiktoria Prasałek (kl. I C), Magdalena Bogdalska (kl. I h) i Maja Sobczyk (kl. II g) - odśpiewały piosenkę "Leć Orle Biały".

W części oficjalnej Dyrektor Szkoły Pan Andrzej Bilewski wręczył biało-czerwone flagi uczniom, którzy w ciągu tego roku szkolnego aktywnie uczestniczyli w konkursach historycznych i wykazali się wzorową postawą patriotyczną.

Biało-czerwone flagi z rąk Dyrektora Szkoły otrzymali: Sylwia Badower, Barbara Cieplińska, Klaudia Pila, Oskar Niciarz (wszyscy z kl. II A), Wiktoria Prasałek (kl. I C), Aleksandra Rasińska, Joanna Molenda, Wiktoria Skiba.

Akcentem finałowym była piosenka o fladze w wykonaniu Wiktorii Prasałek, która wzbudziła aplaus publiczności.