Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Dzień Nauki Polskiej
– uznanie dla dokonań naszych naukowców!

19 lutego br. obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Grafika przedstawiająca kosmos i znanych polskich naukowców oraz tekst: "Dzień Nauki Polskiej – 19 lutego – #DzieńNauki Polskiej"

Ustanowienie święta państwowego było „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. 

Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Ustawę o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego 2020 roku.

19 lutego to również Dzień Patrona Naszej Szkoły.

 Dni Patrona Szkoły 2022 - harmonogram