8 marca 2010 roku uczniowie biorący udział w Warsztatach Przedsiębiorczości wraz z opiekunami wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę do Warszawy zorganizowaną w ramach Projektu „Dać szansę – program warsztatowego wsparcia edukacyjnego młodzieży szkół zawodowych w powiecie buskim” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dla większości spośród 36 uczestników była to pierwsza wyprawa do stolicy.

Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy był Gmach Parlamentu. Po dokładnych instrukcjach ze strony służb bezpieczeństwa dostaliśmy się do Sali Plenarnej, gdzie przewodnik opowiedział nam historię budynku, wyjaśnił zasady funkcjonowania Sejmu i przybliżył świat polityki. Następnie udaliśmy się do Sali Posiedzeń Senatu RP. Chodząc sejmowymi korytarzami, mijaliśmy sale parlamentarne, konferencyjne, biura poszczególnych ugrupowań politycznych, miejsce pracy prezydenta RP. Bardzo podobało nam się miejsce w holu głównym gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby zrobić z nimi wywiad. Przyglądaliśmy się politykom PIS, którzy udzielali właśnie wywiadu dla TVN24. Świat polityki znany tylko z mediów był przed naszymi oczami.

Pełni wrażeń opuściliśmy Gmach Parlamentu i udaliśmy się pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to jeden z młodszych pomników Warszawy. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1999 roku wraz z poświęceniem pomnika przez papieża Jana Pawła II. Monumentalna budowla przypominająca kształtem żagiel upamiętnia-Polskie Państwo Podziemne.

Na zakończenie wygłodzeni i trochę zmarznięci udaliśmy się do centrum handlowego Złote Tarasy. Dziewczęta spotkała tam miła niespodzianka z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie klientki zapraszane były do specjalnie zaaranżowanej dla nich „ Strefy VIP”, w której to panie mogły znaleźć chwilę wytchnienia i otrzymać słodki poczęstunek oraz podarunek z rąk eleganckich panów we frakach, cylindrach i białych rękawiczkach. Łatwiej później było przemierzać w każdą stronę 225 tys. m2 powierzchni centrum handlowego. Męską część wycieczki bardziej interesował pobliski Pałac Kultury i widok na panoramę Warszawy. W centrum można było spotkać na żywo osoby znane nam dotychczas z ekranu telewizora, np. Marcina Prokopa z „Mam Talent”.

Drugi dzień zaczęliśmy jak najbardziej przedsiębiorczo - wizytą na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tam zapoznaliśmy się z jej historią oraz uczestniczyliśmy w warsztatach, które w bardzo atrakcyjny sposób przybliżyły nam funkcjonowanie giełdy oraz zasady gry giełdowej. Wszyscy uczestniczyliśmy w grze symulacyjnej – wprowadziliśmy spółkę na pakiet giełdowy. Uczniowie chętnie wcielili się w rolę m.in. Prezesa Giełdy, Prezesa debiutującej spółki, Członków Zarządu.

Następnie spacerem obeszliśmy Stare Miasto, podziwiając Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i Pałac Prezydencki. Zachęceni słoneczną pogodą wybraliśmy się jeszcze na krótki spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie przy Pałacu na Wodzie powitały nas pawie.

Z pewnością w każdym z nas tkwi pewien niedosyt – nie da się bowiem wszystkich atrakcji stolicy zwiedzić stolicy w dwa dni. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru.

Wszyscy jesteśmy wdzięczni sponsorom i organizatorom wycieczki.