20 lat wspólnie - Młodzieżowa Akcja Obywatelska

Dnia 21 kwietnia 2010r. odbyła się sesja naukowa poświęcona 20 rocznicy powołania do życia samorządu terytorialnego w Polsce. Akcja ta jest prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Młodzieżową Akcję Obywatelską, pod nazwą „20 lat wspólnie”. Przedsięwzięcie to jest związane z ogłoszeniem roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej izostało zainicjowane w celu upamiętnienia 20 rocznicy pierwszych samorządowych wyborów w wolnej Polsce, która przypada na dzień 27 maja 2010 roku.W ramach tej akcji Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizował cykl wykładów poświeconych historii i funkcjonowania samorządów terytorialnych w Polsce w XX-XXI wieku.

Pani z-ca dyr. Anna Ejsmond-Kowalska oraz P. M.Żabiński przedstawili prelegentów.
            Pierwszy wykład poprowadził mgr Grzegorz Wilk-Jakubowski „Zarys historii samorządu terytorialnego w Polsce” – pracownik naukowy w WSH w Kielcach.
            Drugi wykład został poświecony działalności samorządu terytorialnego III RP pt. „Samorząd terytorialny w III RP, sukcesy – porażki – perspektywy na przyszłość”. Prowadzącym wykład był mgr Rafał Brzoza - pracownik naukowy w WSH w Kielcach. Obu pregentom podziękował P. Dyrektor oraz uczennice - współorganizatorki Sesji.

Spotkanie prowadził P. Mariusz Żabiński

Wizyta u Starosty Buskiego

Młodzież przeprowadziła także wywiady i rozmowy zarówno z mieszkańcami Powiatu Buskiego, jak również z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
11 maja br.uczniowie złożyli wizytę Staroście Buskiemu – Jerzemu Kolarzowi.
Celem wizyty było „przepytanie” Pana Starosty na tematy związane z pracą samorządowca oraz zmianami jakie zachodzą dzięki działalności samorządu powiatowego, a także oczekiwaniami młodzieży wobec władz samorządowych.
Starannie przygotowani, z szeregiem pytań, wyposażeni w dyktafon i notatniki uczniowie u źródła pragnęli dowiedzieć się, co przez minione 11 lat funkcjonowania Powiatu Buskiego zmieniło się w naszym najbliższym otoczeniu, jakie działania już zostały podjęte, a jakie są jeszcze planowane.

Natomiast w dniu 12 maja br. uczniowie mieli okazję spotkać się z Panem Adamem Jarubasem Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego oraz Panem Jerzym Kolarzem Starostą Buskim. Celem wizyty było „przepytanie” Pana Marszałka oraz Pana Starosty na tematy związane z funkcjonowaniem samorządów terytorialnych różnych szczebli, pracą samorządowców oraz zmianami jakie zachodzą dzięki działalności samorządu terytorialnego, a także oczekiwaniami młodzieży wobec władz samorządowych.

Uczniowie u źródła mogli dowiedzieć się, co przez minione 11 lat funkcjonowania Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Powiatu Buskiego zmieniło się w naszym najbliższym otoczeniu, jakie działania już zostały podjęte, a jakie są jeszcze planowane.
Marszałek Województwa i Starosta Buski szczegółowo i cierpliwie odpowiadali na pytania, wyjaśniał w jaki sposób funkcjonuje samorząd terytorialny, m.in. jakie inwestycje zostały już zrealizowane na terenie Województwa Świętokrzyskiego i Powiatu Buskiego przez minione 11 lat, a jakie są w przygotowaniu. Samorządowcy podkreślili jednocześnie wielką rolę samej społeczności lokalnej, Mieszkańców naszego Województwa i Powiatu i jej wpływ na lokalny rozwój i lokalną rzeczywistość.

Finał Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie będzie miał miejsce 26 maja br. w sali kolumnowej Sejmu RP. W uroczystości planowany jest udział m.in. Pani Minister Katarzyny Hall i Pana Marszałka Bronisława Komorowskiego, a także posłów i przedstawicieli Koalicji na rzecz Historii Najnowszej w Edukacji.
Ważną częścią uroczystości będą targi projektów, w czasie których grupy uczniowskie zaprezentują na własnych stoiskach wyniki swojej pracy i podsumują 20-letnią historię samorządności lokalnej.
Przy okazji wizyty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku – Zdroju Pan Marszałek Adam Jarubas, Pan Starosta Jerzy Kolarz orazPan Dyrektor Andrzej Bilewski ocenili postępy prac przy budowie nowej sali gimnastycznej powstającej obok Zespołu Szkół. Budowa nowego obiektu finansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013 oraz ze środków Powiatu Buskiego. Ocena postępu prac wypadła bardzo pomyślnie, według planu oddanie sali do użytki nastąpi już we wrześniu 2010 r.