W 2010 roku przypada 20 rocznica powołania do życia samorządów terytorialnych. W związku z tym wydarzeniem Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Młodzieżową Akcją Obywatelską zorganizowało kampanię propagującą udział młodzieży w życiu społecznym i politycznym jakim są samorządy terytorialne w ramach akcji - "20 lat wspólnie".
     Zespół Szkół Ponadgim,nazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju zorganizował sesję naukowąmającą na celu przedstawienie młodzieży historii i współczesnych zasad funkcjonowania samorządówterytorialnych w Polsce.
     Pierwszy z wykładów przeprowadził Grzegorz Wilk-Jakubowski na co dzień pracownik naukowy Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Wykład ten był zatytuowany: "Zarys historii samorządów terytorialnych w Polsce".
Drugi wykład został poświęcony roli i zadaniom współczesnych samorządówterytorialnych w Polsce - "Samorząd terytorialny w III RP, sukcesy - porażki - perspektywy na przyszłość". Wykład ten przeprowadził Rafał Brzoza, również pracownik naukowy Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach.
     Sesja naukowa miała za zadanie przygotować uczniów do rozpoczęcia i stworzeniaprojektu ukazującego osiągnięcia samorządów lokalnych w latach 1990 - 2010, a w szczególności powiatu buskiego, który jest patronem tej akcji w naszym regionie.