Spotkanie w kawiarni "Cynamon"

10 marca br. odwiedziliśmy kawiarnię „Cynamon” znajdującą się w budynku Buskiego  Samorządowego   Centrum  Kultury.  Uczniowie  klasy  II  i  III  technikum  żywienia            i gospodarstwa domowego uczestniczyli w pokazie kulinarnym przeprowadzonym przez Pana Michała Kozłowskiego,  który  przygotował   smakowite   śniadanie  kontynentalne   oraz   kotlety  ze  schabu  z pysznym farszem z grzybów i owoców morza. Przyglądali się również  prezentacji long drinków: Piekło Niebo, Zachód słońca, Cynamonowa pasja i różnych rodzajów kawy: cynamonowa, latte, cappuccino, które wykonała Pani Urszula Domagała. Chętni mogli osobiście wykonać deser lodowy,  rozmaite napoje mieszane a także przygotować kawę z różnymi dodatkami. Spotkaniu towarzyszyła degustacja przygotowanych potraw i napojów.

Na zakończenie spotkania kierownik kawiarni P. Paweł Piątek przedstawił ciekawe informacje dotyczące Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”, która prowadzi działania mające  na celu zachowanie i rozwój regionalnych tradycji kulinarnych poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej.
          Korzyści wynikające z członkostwa to: wykorzystanie charakterystycznego logo - kucharska czapka z nożem i widelcem z napisem " dziedzictwo kulinarne ", publikacja informacji  o przedsiębiorstwie  na stronie internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, udział w wyjazdach studyjnych, szkoleniach oraz targach organizowanych    i współfinansowanych przez Urząd. O członkostwo ubiegać się mogą producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie, przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne lub hotelarskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Wszyscy kandydaci powinni działać w województwie świętokrzyskim, przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych.

Logo „Dziedzictwo Kulinarne – Świętokrzyskie” potwierdza, że żywność nim oznaczona ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych w woj. świętokrzyskim, na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod. Powinny one też być historycznie związane z naszym regionem. Potrawa musi się opierać na surowcach uzyskanych lokalnie. Po przyznaniu certyfikatu można posługiwać się i oznaczać swoje wyroby znakiem sieci. Konsumenci dzięki Sieci zyskują gwarancję jakości i pochodzenia produktu.
        Miłe i interesujące spotkanie w kawiarni „Cynamon” poszerzyło naszą wiedzę dotyczącą gastronomii i zainspirowało do poszukiwania nowych rozwiązań w tej dziedzinie.

M.Z-Gacek