OLIMPIADA   WIEDZY   I   UMIEJĘTNOŚCI    ROLNICZYCH

-   ETAP   OKRĘGOWY

W dniach 15 - 16.04.2011r. w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego      w Żarnowcu odbył się etap okręgowy XXXV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.  Eliminacje przeprowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pod przewodnictwem: prof. Andrzeja Lepiarczyka, prof. Norberta Marksa, prof. Juliana Kamińskiego.
Uczeń naszej szkoły - Jakub Świerszcz z klasy II g zajął drugie miejsce w bloku żywienie człowieka i gospodarstwo domowe i zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego.
           W olimpiadzie wzięło udział 139 uczniów z 55 szkół województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Uczestnicy to zwycięzcy eliminacji szkolnych z 8 bloków: żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo i architektura krajobrazu.
             Po uroczystym powitaniu gości i młodzieży, uczniowie  podzieleni na bloki tematyczne przystąpili do pisania testu trwającego 60 minut a po przerwie do etapu praktycznego. Uczestnicy olimpiady odpowiadali na 60 pytań testowych, w tym 45 specjalistycznych oraz 15 zawierających elementy ekonomii, organizacji danego bloku tematycznego i ochrony środowiska. Za poprawne odpowiedzi mogli otrzymać 60 pkt. Podczas eliminacji praktycznych każdy otrzymał 3 zadania, tematycznie związane z blokiem w którym uczestniczył - w sumie za ten etap można było uzyskać 60 pkt.
             W roku bieżącym etap ogólnopolski Wiedzy i Umiejętności Rolniczych obędzie się  na początku czerwca w Szczecinie. Uczestnicy  Olimpiady,  którzy  zostali  zakwalifikowani  na eliminacje centralne są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego. Laureaci i finaliści eliminacji centralnych przyjmowani są na uczelnie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego zgodnie z zakresem bloków tematycznych ustalonym przez Senaty Uczelni.

Gratulujemy sukcesu!

Małgorzata Zdanowska-Gacek
– opiekunka Szkolnego Klubu Fascynacji Kulinarnych

/więcej o klubie: KLUBY I ORGANIZACJE UCZNIOWSKIE >>> Klub Fascynacji Kulinarnych/