Dnia 16 września 2011 do naszej szkoły zawitał znany podróżnik rodem ze Szczecina, Mariusz Kurc, który     w sposób niezwykle ciekawy i barwny opowiadał o swoich wyprawach.

Mariusz Kurc to obieżyświat, który odbyte wędrówki traktuje jako sposób na życie. Wychowywany samotnie przez matkę-alkoholiczkę ukończył szkołę zawodową, następnie szukając „sposobu na życie” zaczął przemycać papierosy do Niemiec. Przyłapany, spędził jakiś czas w więzieniu, aby następnie znaleźć swój cel –PODRÓŻE.
 Ciekawe sytuacje, często niebezpieczne jak i śmieszne momentami -to nieodzowny element wypraw pana Mariusza. Autostopem przejechał całą Europę. Obecnie ma 37 lat a zwiedził ponad 70 krajów świata!!! Podróżuje raczej samotnie , bo- jak mówi- najbardziej ceni sobie wolność. Zabiera tylko śpiwór i kilkadziesiąt dolarów. Je i mieszka u napotkanych po drodze ludzi. Zawsze ma przy sobie kamerę filmową.
Filmy z podróży, które z początku robił dla siebie, okazały się tak dobre, że postanowił się z nich utrzymywać. Od kilku lat pokazuje je w domach dziecka, poprawczakach i więzieniach w całej Polsce. Opowiada o swoich podróżach m.in. ludziom pochodzącym z takiego samego środowiska, w jakim sam dorastał.
Każda jego wyprawa jest zarazem wyprawą w głąb siebie i hartowaniem charakteru.
Młodzież ZSP z  zaciekawieniem i podziwem słuchała Pana Mariusza, razem z nim przenosząc się kolejno do Mauretanii, Kosowa, Islandii, Iranu, Pakistanu... - to tylko ostatnie miejsca podróży.. Poza tym M.Kurc pokazał nam "JAK ZNALEŹĆ W SOBIE SIŁĘ DO REALIZACJI MARZEŃ"