3 kwietnia młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w panelu dyskusyjnym oraz warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie we współpracy z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z – nowe pokolenia”. Podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział zaproszeni decydenci: Pan Starosta Jerzy Kolarz oraz Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Pan Grzegorz Cepil omawiano kluczowe zagadnienia, takie jak: ekologia oraz wpływ polityki unijnej na ochronę środowiska oraz możliwości angażowania się młodzieży w działania proekologiczne, korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej dla młodych ludzi– edukacja, mobilność, programy wsparcia i możliwości zawodowe, przeciwdziałanie dezinformacji czyli jak rozpoznawać fałszywe informacje i dbać o rzetelność przekazu w mediach.


W sesji Q&A w roli ekspertów wystąpili Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Pan Łukasz Pysiak oraz Pedagog szkolny ZST-I Pan Karol Bidziński, którzy przybliżyli nam korzyści płynące z angażowania się w działalność społeczną oraz poruszyli bardzo aktualny temat – korzystania ze sztucznej inteligencji w naszym życiu.

Po inspirujących rozmowach z ekspertami uczniowie klas 3C i 3D oraz członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wzięli udział w warsztatach dotyczących Unii Europejskiej. Podczas intensywnej pracy w grupach stworzone zostały zbiory wniosków i pomysłów dotyczących czterech tematów: dezinformacja, możliwości, jakie daje UE młodym ludziom, aktywność społeczna oraz problemy w UE i możliwości ich rozwiązania.



Podsumowując trzygodzinne przedsięwzięcie uczestnicy zgodzili się, że Unia Europejska odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilności politycznej i gospodarczej w Europie. Ważnym aspektem pozostaje edukacja obywateli na temat funkcjonowania UE oraz aktywne angażowanie ich w procesy decyzyjne. Podkreślono również potrzebę reform i dostosowania polityki unijnej do nowych wyzwań. Ale najważniejszą rolę odgrywa zaangażowanie wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, a szczególnie młodzieży w kształtowanie naszej wspólnej przyszłości.




Dziękujemy przedstawicielom Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i wolontariuszom Stowarzyszenia Rozprawy o Europie za przygotowanie tak inspirującego wydarzenia, a zaproszonym gościom za cenne merytoryczne wiadomości i wskazówki. Było to owocne przedsięwzięcie, które przyczyniło się do lepszego zrozumienia roli UE oraz jej wpływu na życie codzienne obywateli.


Opiekunowie: Monika Deręgowska – Rajczak, Agnieszka Bałaga