Die Zeichenkette item:644:title wurde für die Textgruppe menu erstellt: A K T U A L N O Ś C I

Święto biblioteki
26 - 28 października 2010

„Przemijają wieki, umierają pokolenia, a zostaje dusza ludzi i czasów żyjąca w     książce”.
                                                                     (Jan Wiktor).

Pod takim hasłem, już po  raz kolejny, nasza biblioteka szkolna obchodziła swoje
święto, ustanowione przed 20 laty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych.
     Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce
i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
     Z tej okazji  bibliotekarki Halina Szczepanik-Woźniak i Barbara Pobiega przygotowały szereg imprez czytelniczych, aby zachęcić uczniów do czytania i wdrożyć ich
do samokształcenia.
     Imprezy trwały od wtorku, 26 października, do czwartku, 28 października.
W tym roku promowano literaturę rosyjską a gatunkiem, na który zwrócono szczególna uwagę czytelników była bajka. W programie obchodów były między innymi: konkurs pod nazwą: "Bajka uczy, bawi, wychowuje", wystawa poświęcona literaturze rosyjskiej,
oraz konkurs poezji rosyjskiej.

W poprzednich latach były to: literatura polska, francuska i amerykańska.
    Jeden dzień, jak co roku, przeznaczono na bicie rekordu odwiedzin w bibliotece. Aby ułatwić dotarcie do niej wszystkim czytelnikom a szczególnie tym najrzadziej odwiedzającym, zaznaczono drogę do biblioteki czarnymi stopkami.
    Uwieńczeniem trzydniowych obchodów święta był uroczysty apel, w którym wzięli udział: dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz goszczący w szkole, przedstawiciele niemieckiej szkoły Berufscollege  z Brilon wraz z opiekunką.

Podsumowano ostatni rok pracy biblioteki, wręczono nagrody książkowe uczniom z Klubu Asystentów Bibliotecznych i Koła Miłośników Poezji. Na co dzień włączają się oni w działalność wychowawczą i kulturalną biblioteki, współdziałają z nauczycielami bibliotekarzami w organizacji imprez, są łącznikami między wychowawcami, uczniami i bibliotekarzami.
Nagrody otrzymali:
Sara Baran z kl. II g Tech.
Małgorzata Godzisz z kl. III B LO
Maria Kaleta z kl. III g Tech.
Sylwia Kaleta z kl. II A LO
Katarzyna Kłos z kl. III B LO
Milena Nowak z kl. III a Tech.
Marta Strzelecka z kl. III Tech.
Magda Zapała z kl. III g Tech.

Wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu poezji rosyjskiej. I miejsce zdobył uczeń klasy III A LO Krzysztof Kosała, II - zajęła Milena Nowak z klasy III a Tech., III przyznano Karolinie Burchan z klasy II h Tech.
    Specjalnie na tę okazję szkolne koło teatralne "Lemour"pod kierunkiem polonistki Justyny Szumilas przygotowało współczesną wersję bajki „Królewna Śnieżka” pod nowym tytułem  "Królewna Śmieszka”
W krzywym zwierciadle satyry pokazano po mistrzowsku naszą rzeczywistość. Publiczność nagrodziła młodych artystów żywiołowym aplauzem.

Po przeżyciach duchowych, wynikających z kontemplacji sztuki, zaserwowano uczestnikom apelu różnorodne potrawy kuchni rosyjskiej: „pielmieni” syberyjskie, jajka z kawiorem, bliny z konfiturami, kulebiak i pierogi z różnymi farszami.
    Miniony rok był kolejnym, dobrym rokiem dla rozwoju naszej biblioteki . Księgozbiór wzbogacił się o wiele ciekawych pozycji. Oprócz lektur, książek dla młodzieży, bestsellerów światowej i polskiej literatury, można tu przeglądać piękne albumy, encyklopedie, wypożyczać filmy ze szkolnej filmoteki.
    Od kilku lat prowadzona była komputeryzacja zbiorów. Teraz aby wypożyczyć książkę, wystarczą dwa kliknięcia na klawiaturze komputera. Program biblioteczny MOL pozwala na szybkie sporządzanie wykazów zaległości, zestawień statystycznych, usprawnia  wiele czynności bibliotecznych. Elektroniczne katalogi umożliwiają szybkie wyszukiwanie potrzebnych książek.
Dzięki temu nauczyciele bibliotekarze mogą poświęcić więcej czasu na działalność pedagogiczną.