Pokazy barmańskie

Na zaproszenie opiekunki Szkolnego Klubu Fascynacji Kulinarnych w listopadzie 2008r. odbył się w naszej szkole profesjonalny pokaz barmański przeprowadzony przez  P. Grzegorza Strójwąsa ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów a także pokaz parzenia kawy w wykonaniu baristy P. Roberta Rydzka. Prezentacji przyglądało się prawie dwustu uczniów klas technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz technikum hotelarstwa, dyrekcja i nauczyciele oraz przedstawiciele buskich pensjonatów.

Pierwszą część pokazu poświęcono sztuce mieszania drinków i zasadom komponowania składników, przedstawiono sposoby dekorowania napojów w zależności od zastosowanych produktów i naczynia, w jakim je podajemy. Uczniowie dowiedzieli się, które drinki miesza się w shakerze a które miksuje w blenderze. Wykwalifikowany barman Grzegorz Strójwąs ze swadą opowiadał o walorach smakowych poszczególnych trunków, podawał receptury najbardziej popularnych drinków, prezentował sprawdzone i efektowne sposoby ich przyrządzania. Pokaz połączono z degustacją soft-drinków.

Równie interesująca była prelekcja dotycząca gatunków kawy, jej pochodzenia, parzenia i podawania. Pokaz zachęcił uczniów do dalszego zgłębiania tajników barmańskiej sztuki. Tym bardziej, że po oficjalnej prezentacji odbyły się warsztaty z zakresu mieszania i serwowania drinków.

W marcu 2009r. uczestniczyliśmy w pokazie barmańskim P. Mariusza Grzesika ze Stowarzyszenia  Polskich Barmanów - wicemistrza Polski we freestyl'u.

M. Zdanowska-Gacek