• Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I
  • Created string item:393:title for text group menu: About Us

Miło nam poinformować, że III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im.Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 15.000 tys zł. na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej.

Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12.000 zł Wkład własny: 3.000 zł, liczba zakupionych książek: 276.
Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami; uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych – zakupiono książki z większą czcionką, ilustrowane, książki, książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości, depresji, dojrzewania, trudnych emocji i pomocy innym.
Realizację zadań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” rozpoczęliśmy w czerwcu 2023 r. po uzyskaniu informacji o przyznaniu funduszy. Na stronie internetowej szkoły zostały umieszczone informacje o programie i jego założeniach, dostępne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Informacje są na bieżąco przekazane na stronie internetowej w zakładce ,,Biblioteka" pod linkiem NPRC oraz na gazetce informacyjnej przed biblioteką.
Przystąpiliśmy do następujących działań:
W czerwcu 2023r. wzięliśmy udział w akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam". W ramach akcji 500 osób z naszej szkoły połączyło swoje siły w głośnym czytaniu książek przed budynkiem szkoły. W ramach akcji powstał film promujący czytanie, który otrzymał 1 miejsce w kategorii najlepsza relacja w mediach społecznościowych.
Bibliotekarz przygotował listę książek do zakupu. Wykaz książek do kupienia w ramach NPRC został skonsultowany z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku-Zdroju, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach, Filią w Busku-Zdroju.
Szkoła zapoznała się z propozycjami ofert różnych hurtowni, proponujących współpracę i zakup książek w ramach NPRC. Zakupy rozpoczęto w październiku po dokonaniu wyceny przez wybrane hurtownie książek. Zakupy realizowano w okresie od VI.2022r. do XI zamawiając kolejne tytuły książek.
Wszystkie nowości do inwentarza głównego w programie MOL+ i wykonano wszystkie niezbędne prace techniczne by można było korzystać z nowych zasobów. W ramach lekcji wychowawczych i lekcji bibliotecznych, nauczyciel bibliotekarz dokonywał prezentacji nowości zakupionych w ramach NPRCZ. Od wprowadzenia pierwszych egzemplarzy rozpoczęto wypożyczanie.
W bibliotece przeprowadzono reorganizację zasobów. Pozyskano potrzebne miejsce na nowości.Do biblioteki szkolnej został zakupiony nowy komputer i urządzenie wielofunkcyjne. W listopadzie szkoła włączyła się w akcję Czytaj PL. To całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskali dostęp do 18 wyjątkowych książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.„Upoluj swoją książkę”. Przez cały listopad wszyscy uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły, mieli darmowy dostęp do 18 pozycji książkowych w oparciu o pobrany, odpowiedni kod.
W ostatnim tygodniu października uczniowie opracowywali ,,Czytelniczy Kalendarz Adwentowy", w którym znalazły się książki zakupione w ramach NPRC. Kalendarz ten cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Poniżej znajdują się książki zakupione z pozyskanych środków finansowych. Zapraszamy do biblioteki po nowości biblioteczne.