Jak przygotować się do matury z niemieckiego?

Przygotowując się do matury zapamiętaj kilka istotnych zasad:
systematycznie ćwicz sprawność pisania – od krótkich notatek do dłuższych wypracowań,
pisz różnorodne prace: listy, streszczenia, notatki, ogłoszenia, wiadomości, zaproszenia itp.
często powtarzaj raz nauczone słówka i zasady gramatyczne,
korzystaj ze słownika, tak często, jak tylko to jest możliwe (zanim napiszesz sprawdzaj poprawną pisownię słowa, jeśli nie jesteś jej pewien),
dokładnie czytaj polecenia w zadaniu i staraj się wypełniać je w 100 %,
przed rozpoczęciem pisania, zastanów się nad właściwą kompozycją tekstu,
na maturze wymagane są teksty o określonej liczbie słów. Ćwicząc tworzenie tekstu próbuj również „kontrolować” objętość tekstu. Nie trać jednak czasu na liczenie słów. Najlepiej jest policzyć słowa w jednej linijce i pomnożyć je przez ilość linii,
zawsze przed oddaniem pracy przeczytaj go dwukrotnie, za pierwszym razem skoncentruj się na sensie wypowiedzi, sprawdź czy zostały ujęte wszystkie wymagane informacje, podczas drugiego czytania skoncentruj się na gramatyce. (np.: czy czasowniki są poprawnie odmienione i stoją we właściwym miejscu itp.),
ucząc się próbuj wykorzystywać nowe słowa i zwroty oraz bardziej skomplikowane struktury gramatyczne (eksperymentuj zwłaszcza wtedy, gdy ktoś może poprawić Twoją pracę i wyjaśnić ewentualne pomyłki), natomiast podczas egzaminu używaj zwrotów i struktur, których jesteś w 100% pewny. Tutaj nie wolno eksperymentować!
pisz starannie, zrobi to lepsze wrażenie na egzaminatorze, a poza tym w przypadku nieczytelnego pisma Twoja praca może zostać unieważniona.