Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 Wydarzenia Biblioteczne 2018/2019

,,Historia mody polskiej na wesoło"- 25.10.2018r.

25.X.2018r Młodzież z kl II B LO udała się na prelekcję do  Biblioteki Pedagogicznej - Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach. Wykład w ramach Festiwalu Nauki poprowadził   mgr Bogumił Wtorkiewiczem - Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sztuki i Mody,,Artmode".
 
Wesołym akcentem była możliwość obejrzenia kapeluszy autorstwa Pana Bogumiła Wtorkiewicza.
Młodzież mogła dowiedzieć się, jak celebryci funkcjonują w świecie, w którym  szeroko pojęte media decydują co wypada, a co już jest  passé jeżeli chodzi o zmieniające się trendy modowe. 
 
Prowadzący spotkanie zasygnalizował, że warto jednak mieć odwagę być sobą w świecie, w którym większość chce naśladować innych.
 
 Wystawa ,,PAMIĘĆ O NIEPODLEGŁEJ” 8 listopada 2018 r.
 
 Podczas trwania XII Wieczoru z pieśnią i poezją patriotyczną - NIEPODLEGŁA NIEPOKORNA, za kurtyną czekała na zaproszonych gości niespodzianka, a mianowicie - wystawa pamiątek ”Pamięć o niepodległej” przygotowana przez bibliotekę szkolną. 
  
    
Założeniem wystawy było ukazanie trudnej drogi Polaków do odzyskania niepodległości i kształtowania się polskiej państwowości. 
 
W dniach poprzedzających uroczystości młodzież naszej szkoły, a także zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 mieli możliwość zobaczyć przygotowaną wystawę. 
 
  
Panie Anna Marzec, Halina Szczepanik - Woźniak i Barbara Pobiega zaangażowały do pracy uczniów, nauczycieli historii i HiS-u.  Pani Agnieszka Bałaga wspierała wystawę, zachęcając uczniów do poszukiwań.  Do pracy zaangażował się także przewodniczący naszej szkoły – Oskar Niciarz, który indywidualnie promował to wydarzenie w klasach. Nawiązano współpracę z grupami rekonstrukcyjno historycznymi, społecznym komitetem upamiętniającym wydarzenia historyczne oraz  osobami prywatnymi.Przygotowania do wystawy trwały w bibliotece szkolnej.
 
     
Eksponaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ciekawość wzbudzał także spadochron rozwieszony nad głowami gości odwiedzających wystawę.
Biblioteka szkolna udostępniła swoje zbiory, które tematyką przybliżyły ważne wydarzenia z okresu 1918-2018.
 
 
Buskie Stowarzyszenie "Pro Memoria" Celem stowarzyszenia jest:
 
1.Wspieranie, podejmowanie i rozwój wszelkich inicjatyw zmierzających do ochrony i upamiętniania spuścizny historycznej oraz dóbr i dziedzictwa kulturowego przy wzajemnym poszanowaniu państw i narodów.
2.Pogłębianie, poszerzanie i upowszechnianie wiedzy historycznej w określonych tematycznie zakresach.
3.Integracja osób i środowisk interesujących się historią wojskowości oraz kolekcjonerów broni i militariów.
4.Integracja osób i środowisk interesujących i zajmujących się strzelectwem rekreacyjnym lub sportowym.
 
W grudniu 1939 r. okupanci niemieccy powołali instytucję emitującą pieniądze w Generalnym Gubernatorstwie.   Nową instytucją kierował Feliks Młynarski, który przed wojną był wiceprezesem Banku Polskiego. Po konsultacji z podziemiem i gen. Sikorskim przyjął propozycję władz niemieckich kierowania bankiem.
Bank Emisyjny, bo tak się oficjalnie nazywał ,w 1940 roku przygotował nową emisję banknotów, na których za zgodą Niemców napisy były wyłącznie polskie a w nazwie banku było słowo Polska. Oprócz centrali w Krakowie istniało kilkanaście oddziałów w większych miastach GG.
Bank był całkowicie podporządkowany władzom niemieckim i finansował bezpośrednio potrzeby władz Generalnego Gubernatorstwa.         
         
 Pamiątki po  zmarłym ppor. Bronisławie Drobku- obrońcy Westerplatte. 
Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie naszej inicjatywy dla: Piotra Zeliasia i Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej  Pro Memoria. Pana  Zbigniewa Wacha i Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej  FlaK. Bogumiły Zawada pełniącej funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie. Pana Adama Jarkiewicza - lidera społecznego komitetu działającego na rzecz upamiętnienia pilotów RAF poległych w katastrofie koło Opatowca jesienią 1944 roku, który udostępnił na wystawę szczątki silnika Liberatora - Pratt & Whitney model R1630.  Uczniów, którzy udostępnili pamiątki rodzinne.Nauczycieli historii, historii i społeczeństwa oraz tym dla których historia przodków jest szczególnie bliska. Dla wszystkich osób prywatnych, których nie wymieniamy z imienia i nazwiska. 
 

Eures w pigułce- 19.11.2018r.

W dniu 19.11.2018 w naszej szkole gościła Pani Magdalena Kurpisz-Sobucka - ekspert EURES w Powiatowym Urzędzie Pracy w Busku -Zdroju.

Usługi EURES są zintegrowane z usługami świadczonymi przez urzędy pracy i Ochotnicze Hufce Pracy i obejmują między innymi:

- wsparcie w poszukiwaniu pracy za granicą

- zagraniczne oferty pracy na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej oraz na krajowej stronie internetowej EURES

- możliwość zamieszczenia CV w bazie na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej

- rekrutacje do pracy za granicą w wybranych zawodach

- pomoc w przygotowaniu CV

- możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych targach pracy i innych wydarzeniach rekrutacyjnych na terenie Polski

- dostęp do Europejskich Dni Pracy na terenie Polski oraz za granicą (stacjonarnych i online)

- dostęp do inicjatyw i programów wspierających zatrudnienie młodzieży

W poniedziałkowym spotkaniu wzięły udział trzy klasy maturalne 4 E, 4G oraz 4H. Jak widać początek tygodnia to dobry czas, aby pomyśleć nie tylko o europejskim rynku pracy, ale także lokalnym.

Młodzież dowiedziała się o tym, że nie musi być zarejestrowana w Urzędzie Pracy, aby umówić się na spotkanie z przedstawicielem EURES w PUP. 

Pani Magdalena Kurpisz- Sobucka zwróciła uwagę na instytucje pomagające pracownikom, którzy zdecydowali się na pracę zagranicą.

Złota 10- wyniki listopadowego plabiscytu.

Celem Plebiscytu była promocja najciekawszych, zdaniem czytelników, książek znajdujących się w zasobach bibliotecznych  oraz wyłonienie spośród nich 10 plebiscytowych propozycji.

Sondaż przeprowadzili asystenci biblioteczni. W ankiecie wzięło udział 202 czytelników z klas: I i II LO i I - III Tech.

Wyłonili oni dziesiątkę najchętniej czytanych książek z biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2018/2019. Są to następujące pozycje:

1.J.K. Rowling - “Harry Potter” .

2.Casandra Clare - “Dary anioła”

3.Jay Asher  - „13 powodów”

4.Dorota Terlikowska - “Tam gdzie spadają anioły”

5.Paula Hawkins -  “ Dziewczyna z pociągu”

6.Stephenie Meyer - “Zmierzch”

7.Nicholas Sparks -  “Wybór”

8.Colleen Hoover - “Hopeless”

9.Katarzyna Bonda - “ Florystka”

10.Nicholas Sparks - “Szczęściarz”

Spośród uczestników wylosowano trzy osoby, które otrzymały ciekawe książki.

Upominki wylosowanym uczestnikom sondażu wręczał Dyrektor Szkoły pan Andrzej Bilewski.

Otrzymali je:

1.Nikola Wężowicz z kl. 1A LO

2.Aleksandra Rasińska z kl. 1 A LO

 3.Aleksandra Sapa z kl. 2 h Tech.

Mikołajkowe warsztaty biblioteczne 06.12.2018r.

6 grudnia 2018 roku odbyły się w bibliotece szkolnej warsztaty artystyczne, w trakcie których członkowie Klubu Asystentów Bibliotecznych mogli wykonać kartki bożonarodzeniowe oraz souveniry dla przyjaciół szkoły i sponsorów.

Na wstępie spotkania pani Halina Woźniak-Szczepanik omówiła działania Klubu Asystentów Bibliotecznych. Zdradziła zgromadzonym jakie inicjatywy są realizowane przez bibliotekę szkolną.

Po teoretycznym wstępie młodzież pod okiem pani Anny Marzec przeszła do działań praktycznych tj.  warsztatów, w trakcie których członkowie Klubu Asystentów Bibliotecznych wykonali mnóstwo kartek świątecznych.

Takie spotkanie to dobry pomysł, aby pogawędzić na tematy lekkie i przyjemne. Uczniowie klas pierwszych zintegrowali się ze starszymi koleżankami i kolegami.

Wspierali nas Oskar Niciarz i Natalia Skrzypek - przedstawiciele SU, którzy zasilają  szeregi naszego Klubu Asystentów Bibliotecznych.

Wszystkim dziękujemy za wsparcie i szczyptę  kreatywności dołożoną w wykonanie kartek. 

,,Świat mrocznych opowieści" - konkurs literacki.

15 lutego 2019r. Pan Dyrektor Andrzej Bilewski wręczył nagrody uczennicom, które wzięły udział w konkursie literackim organizowanym przez bibliotekę szkolną. Autorką konkursu była Natalia Skrzypek z kl IIC, która jest członkiem Klubu Asystentów Bibliotecznych. Upominki w postaci dyplomów, książek i powerbanków otrzymały dwie uczennice: Klaudia Pila z klasy II A i Diana Bielecka z klasy IB. Pan Dyrektor podczas rozmowy z uczennicami wspomniał, jak ważna jest w życiu ucznia, ale także w pracy zawodowej  umiejętność tworzenia tekstów literackich.  Przybliżył znane postaci, ze świata kultury, których pasja pisania przerodziła w pracę zawodową.

Uczennice napisały prace, których treść dotyczyła mrocznych zdarzeń mających miejsce na terenie miasta Buska-Zdroju. Komisja w składzie Anna Marzec, Halina Szczepanik - Woźniak, Barbara Pobiega i Izabela Kasperek - jednogłośnie uznała, że opowiadania są napisane na jednakowym, wysokim poziomie. 

Uczennicom gratulujemy, zachęcamy do dalszego pisania i próbowania sił w konkursach literackich.

Warsztaty w Młodzieżowym Centrum Karier OHP 11.03.2019r. 

11 marca 2019r uczniowie klasy 2G pod opieką Anny Marzec udali się do Młodzieżowego Centrum Karier OHP w Busku-Zdroju. Warsztaty poprowadziła pani Elżbieta Ścióg - doświadczony doradca zawodowy.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Wiedzę, którą otrzymali zapewne wykorzystają w praktyce w momencie wkraczania na rynek pracy.

Pani Elżbieta Ścióg zwróciła uwagę na: dress code, savoir-vivre podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą, jak również przytoczyła pytania, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Tematyka spotkania przybliżyła młodzieży rzeczywistość, która stanie się ich udziałem podczas pierwszych doświadczeń związanych z poszukiwaniem pracy.

Zajęcia edukacyjne w WSEPiNM 13.03.2019r.

 Już po raz dziesiąty Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im.prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach organizowała zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 

Z takiej możliwości skorzystała także nasza szkoła. W wyjeździe do Kielc 13.03.2019r. wzięli udział  uczniowie klasy 2G oraz 2E z opiekunkami Marią Drożdżowską i Anną Marzec.

W trakcie dwóch pierwszych godzin młodzież wzięła udział w wykładach dotyczących przedsiębiorczości i kształtowania kariery zawodowej. Pierwszy wykład prowadził dr Wiktor Krasa na temat: Personal Branding - Jak wyróżniać się na rynku pracy? Z kolei temat drugiego wykładu brzmiał: ,,Być albo nie być... .Jak zaistnieć w dzisiejszych czasach jako lider?, który poprowadziła dr Magdalena Rycerz-Fiuk.

Po wykładach uczniowie wzięli udział w seminarium pt.: Selfie, a zasady(bezpiecznego)rozpowszechniania wizerunku, które prowadziła mgr Paulina Wzorek.

Swój debiut na uczelni miał także uczeń klasy 2E Dominik Guła, który argumentował zasadność upubliczniania wybranego przez panią mgr Paulinę Wzorek zdjęcia. Wypowiedź Dominika doceniła widownia gromkimi brawami. 

Wizyta przedstawiciela Zakładu Karnego w Pińczowie 26.03.2019r.

Na początku spotkania pan dyrektor Andrzej Bilewski przywitał przedstawiciela Służby Więziennej kpt. Miłosza Rendę w progach naszej szkoły.

Kpt. Miłosz Renda pełniący funkcję rzecznika prasowego  Zakładu Karnego w Pińczowie  przybliżył  uczniom klas maturalnych 3A,3B i 3C   ofertę edukacyjną  Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie oraz zasady rekrutacji do  w/w szkoły i  jej funkcjonowanie.

Podczas spotkania młodzież została zaznajomiona z charakterystyką pracy  w Służbie Więziennej oraz ogólnym funkcjonowaniem Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych.   Każdy uczestnik spotkania wychodził ze spotkania z  nową wiedzą na temat specyfiki zawodu.  

Na zakończenie Dominika Arendarska i Patrycja Strózik podziękowały za bardzo pouczające  spotkanie prelegentowi wręczając słodki upominek.

Nadmienić należy, że celem tego typu spotkań jest  jak najlepsze przygotowanie do przemyślanego wyboru szkoły, która ukierunkuje dalszą ścieżkę edukacyjną i za kilka lat życie zawodowe.

Koniec szkoły i co dalej?

http://www.swietokrzyska.ohp.pl/dzien-otwarty-mck-ohp-w-zespole-szkol-ponadgimnazjalnych-im-mikolaja-kopernika-w-busku-zdroju/

 W dniu 02.04.2019r uczniowie klas maturalnych III A, IIIB i IIIC uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym panią Elżbietą Ścióg z Młodzieżowego Centrum Karier OHP .

       Po przywitaniu prelegentki pan dyrektor Andrzej Bilewski przybliżył swoją karierę zawodową, co stanowiło doskonały przykład do kontynuowania tematu zaproponowanego przez panią Elżbietę Ścióg.       

       Treść spotkania dotyczyła rynku pracy, aktywnych metod poszukiwania pracy oraz    promocji drugiej edycji projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

W trakcie prelekcji młodzież nabyła informację o zasadach funkcjonowania Młodzieżowego Centrum Karier OHP w Busku-Zdroju tj. o możliwości korzystania z nieodpłatnych usług doradcy zawodowego także po ukończeniu szkoły.

Prelegentka przedstawiła kilka faktów i mitów dotyczących absolwentów wychodzących na rynek pracy. Uczniowie dowiedzieli się więcej o istocie dobrych, a co za tym idzie przemyślanych wyborów. Pani Elżbieta Ścióg jako doświadczony obserwator rynku pracy przybliżyła młodym ludziom, jak ważna jest własna aktywność zawodowa i zdobywanie bezcennych doświadczeń na rynku pracy.  

Podczas spotkania uczniowie klas maturalnych usłyszeli od prowadzącej  dlaczego warto wkomponować posiadane już umiejętności w dalsze wybory zawodowe oraz o istocie szerszego spojrzenia na wybrany zawód.

Wiedza zdobyta podczas spotkania zapewne zaowocuje w pierwszych chwilach tuż po ukończeniu szkoły. Na zakończenie spotkania młodzież podziękowała pani Elżbiecie Ścióg za przekazaną informacje.

,,KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939R. BITWA  POD BRONINĄ".

Jak co roku w pierwszych dnia czerwca biblioteka szkolna i Klub Asystentów Bibliotecznych   przygotowują imprezy biblioteczne w ramach obchodzonego „Święta biblioteki” .

Z okazji „Święta biblioteki” młodzież z klas drugich wzięła udział w projekcie historycznym  Kampania wrześniowa 1939. Bitwa pod Broniną .

Trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas otrzymały zadania do wykonania, z których się wywiązali .Odwiedzili cmentarze  w Szczaworyżu, Busku-Zdroju, Czarnocinie i zapalili znicze na żołnierskich mogiłach. Odwiedzili biblioteki: szkolną , publiczną i pedagogiczną w Busku-Zdroju w celu wyszukania informacji na temat wydarzeń i bohaterskich czynów oficerów i szeregowych żołnierzy Wojska Polskiego z 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Przygotowali krótkie prezentacje, które przedstawili  na uroczystym podsumowaniu 5 czerwca 2019 r.

Biblioteka szkolna zainicjowała spotkanie, na które zaproszono  p. Roberta Osińskiego, znanego miłośnika historii, który  w dniu 5 czerwca wygłosił prelekcję na temat kampanii wrześniowe na Ponidziu.  Młodzież i nauczyciele z ogromnym zainteresowaniem słuchali o wydarzeniach i faktach z historii im nieznanych.

Na tą okoliczność biblioteka szkolna przygotowała wystawę literatury związanej pt.:,,Kampania wrześniowa 1939r."