07-11.02.2011r. - Brilon

Na pięciodniowy wyjazd do naszej szkoły partnerskiej zdecydowało się 6 uczniów: 4 z klasy LO i 2 z klasy Technikum. Opiekunem był Marek Partyka. Nasi przyjaciele zapewnili nam wiele rozrywek i umożliwili nam poznanie okolic swojego miejsca zamieszkania oraz pokazali swoją szkołę. Podobnie jak w Polsce, tak i w Brilon uczniowie mieszkali u rodzin swoich partnerów, dzięki czemu mogli trochę bliżej poznać codzienne zwyczaje swoich rówieśników.

Oprócz oczywistych powodów, które przyciągają turystów do tego rejonu Niemiec takich jak piękne krajobrazy, bardzo dobra baza sportowo-rekreacyjna i znane zabytki, dla uczniów równie ważny był czas, który spędzili w szkole ze swoimi rówieśnikami. A był to czas wzmożonej aktywności umysłowej i pracy nad szlifowaniem swoich umiejętności językowych, gdyż językiem komunikacji między młodzieżą polską i niemiecką był język angielski. Jest to chyba najlepszy sposób na naukę i ćwiczenie języka obcego.

Uczniowie rozmawiali również w języku angielskim w domach swoich partnerów z innymi członkami rodziny i ich przyjaciółmi. W programie wizyty znalazła się nie tylko nauka, ale również wycieczki i zwiedzanie ciekawych miejsc. Do najciekawszych na pewno należały:

- wizyta w telewizji WDR, gdzie uczniowie mogli zobaczyć studia nagrań najpopularniejszych programów niemieckich,

- zwiedzanie Kolonii, miasta ze sławną i wspaniałą katedrą, na szczyt której, aby wejść potrzeba ok 20 minut i pokonania ok. 530 schodów,

- wizyta na skoczni w Willingen, gdzie uczniowie mogli spojrzeć w dół i wyobrazić sobie co czuje skoczek narciarski, który leci kilka metrów nad ziemią

Nie obyło się również bez odwiedzin u burmistrza miasta Brilon oraz .... szalonych zakupów, które można było zrobić w miasteczku Brilon lub centrum Kolonii, z czego kilku uczniów chętnie skorzystało.

Nasza fotorelacja

Jak każda wycieczka tak i ta rozpoczęła się od wyjazdu. My wyjechaliśmy z Buska-Zdroju o godz. 8.30 do Krakowa skąd uczniowie liniami Easyjet polecieli prosto na lotnisko w Dortmund. Wycieczka była w większości finansowana przez PNWM oraz przez Radę Rodziców.

Widoki piękne

Gdy jedni wygodnie podziwiali krajobraz za oknem inni musieli dobrze się postarać, aby zobaczyć cokolwiek:

Wreszcie pierwsza wizyta w szkole po całym dniu podróży:

Szkoła z zewnątrze i wewnątrz

Sala egzaminacyjno-konferencyjna                    pokój nauczycielski                                              sala lekcyjna

Wielkie trio: (od lewej)                                            Zaznajomienie się ze szkołą i pierwsze wspólne lekcje                       zast. dyrektora, dyrektor i p.M.Tuschen

Dzień drugi był dniem przeznaczonym na poznanie miasta z charakterystycznymi budynkami i zarządcy czyli burmistrza miasta Brilon:

Kolonia              Willingen