KONKURS "Kapuściane igraszki"

W marcu 2007r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Kapuściane igraszki" zorganizowanym przez Szkolny Klub Fascynacji Kulinarnych. Do rywalizacji przystąpiło 18 dwuosobowych zespołów. Ich zadaniem było wyszukanie ciekawych przepisów i przygotowanie według nich potraw na bazie kapusty - warzywa bardzo popularnego w Polsce. Uczniowie sięgnęli zarówno do tradycyjnych babcinych receptur jak i nowoczesnych przepisów. Zgodnie z regulaminem mogli przygotować potrawy: tradycyjne i bardziej wyszukane, popularne i wykwintne.

Do konkursu zgłoszono wiele oryginalnych przysmaków, których walory miała ocenić specjalna komisja. Tego niełatwego zadania podjęli się: Jerzy Radziwolski - naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatoweg w Busku-Zdroju oraz fundatorzy nagród dla zwycięzców: Bożena Korczak z Willi Słowacki, Paweł Piątek z Zamku Dersława, Elżbieta Kapusta - właścicielka domu weselnego, Helena Cira - kierownik księgarni a także Rada Rodziców.

Organizatorzy zadbali o atrakcyjną oprawę artystyczną konkursu. Młodzież w krótkich i dowcipnych prezentacjach zarekomendowała kapustę jako warzywo zdrowe i smaczne. Dyrektor ZSP nr 1 Andrzej Bilewski dokonał otwarcia imprezy poprzez ukoronowanie największej, ważącej ponad 5 kg, główki kapusty. Następnie jury przystąpiło do degustowania potraw, biorąc pod uwagę smak, estetykę, oryginalność aranżacji. Główną nagrodę przyznano Dorocie Dryndos i Izabeli Tomaszewskiej z II klasy technikum żywienia i gospodarstwa domowego. Swoją pracę zatytułowały one: Tajna misja parzybrody i kapuśniaków - w ogromnym okręcie upieczonym z ciasta znajdowała się parzybroda zaś na małych łódeczkach - kotleciki z kapusty.

Nagrodami dla zwyciężczyń konkursu oraz wyróżnionych uczniów były albumy i książki o tematyce kulinarnej.

M.Z.Gacek