Rocznica bitwy pod Broniną

W sobotę 08 IX 2018 roku reprezentacja I Buskiej Drużyny Wędrowniczej im. Zdzisława Zemły pod opieką Pani Iwony Kąkol, brała udział w rajdzie pieszym z okazji uczczenia 79 rocznicy bitwy pod Broniną - jednej z największych bitew wojny obronnej we wrześniu 1939 roku na Kielecczyźnie.

 

Podczas bitwy pod Broniną 22. Dywizja Piechoty Górskiej Armii "Kraków" stoczyła kilkunastogodzinny krwawy bój z Oddziałem Wydzielonym niemieckiego VII Korpusu. Polacy ponieśli duże straty - poległo ponad 200 żołnierzy, a ponad tysiąc dostało się do niewoli.

Najpierw zuchy, harcerze i wędrownicy przeszli przed pomnik Września '39 w Broninie. Złożyli wiązanki kwiatów u stóp obelisku i zapalili znicze pamięci.

 
Następnie została odprawiona polowa msza święta na placu przed budynkiem świetlicy. Liturgii przewodniczył ksiądz generał Stanisław Rospodnek, kapelan kombatantów diecezji częstochowskiej. Ksiądz generał, wygłosił także homilię, nawiązując do kampanii wrześniowej i bitwy pod Broniną - 9 września 1939 roku.

Wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe - organizacji kombatanckich, żołnierskich i stowarzyszeń.

Po uroczystym rozpoczęciu gospodarze zaprosili wszystkich uczestników obchodów Święta w Broninie na ciepłą grochówkę.