80 ROCZNICA BITWY POD BRONINĄ

07.09.2019 roku reprezentacja naszej szkoły w postaci I Buskiej Drużyny Wędrowniczej im. Zdzisława Zemły pod opieką Pani Iwony Kąkol oraz Pocztu Sztandarowego pod opieką Pani Anny Marzec uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających Bitwę pod Broniną.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Broniną oraz mieszkańców Broniny, której przewodniczył ksiądz generał Stanisław Respondek.

 Podczas uroczystości przy wojskowej asyście honorowej został odsłonięty w Broninie Pomnik Bohaterów Września 1939 roku. Okazały, około 7-metrowy monument, upamiętniający bohaterów, którzy polegli w jednej z najkrwawszych na ziemi świętokrzyskiej bitew polskiego września, która rozegrała się pod Broniną 9 września 1939 roku.

Po apelu poległych wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia osobom, które angażują się w upamiętnienie wydarzeń września 1939 roku. 

Uroczystość zakończył występ orkiestry dętej z Wiślicy i piknik rodzinny.


Pamiętajmy: 22 Dywizja Piechoty Górskiej dowodzona przez pułkownika dyplomowanego Leopolda Engel-Ragisa stoczyła tu kilkunastogodzinny krwawy bój z Oddziałem Wydzielonym niemieckiego VII Korpusu. Na placu boju legło blisko 200 żołnierzy 22 Dywizji Piechoty Górskiej,  w tym kilkunastu oficerów, wielu było rannych, ponad 1000 dostało się do niewoli.