WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

7 listopada odbyła się wycieczka do Oświęcimia, w której wzięli udział uczniowie z kl. 4ep i 4B. Obóz Auschwitz został założony przez Niemców na terenie okupowanego Oświęcimia jako obóz dla polskich więźniów politycznych, których pierwszy transport przywieziono z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 roku. Od 1942 roku KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Niemcy zgładzili tu co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest placówką naukowo badawczą i edukacyjną, która gromadzi, opracowuje, konserwuje i udostępnia dokumenty i przedmioty poobozowe. Miejsce Pamięci i Muzeum obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W granicach muzeum na blisko 200 hektarach zachowały się oryginalne, bądź częściowo zrekonstruowane obiekty, takie jak: ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. Na wystawie głównej zgromadzono nie tylko fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, modele i rzeźby, ale również eksponaty historyczne: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone baraki więźniarskie i rzeczy odebrane więźniom. W 1979 roku tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzień wyzwolenia obozu – 27 stycznia – został uchwalony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.