Wizyta partnerska w Grecji

W dniach 17-21.10. 2022 r. grupa uczennic naszej szkoły bierze udział

w wizycie partnerskiej w Thiva w Grecji.

W wymianie uczestnicza uczennice:

Dominika Łocha klasa IV h

Gabriela Rasinska klasa III e

Oliwia Durnas klasa IV e

Malgorzata Prostak klasa IV e

Weronika Predka klasa III h

Amelia Przenioslo klasa III h

oraz Wiktoria Piotrowicz klasa III B

Uczniowie oprowadzili nas po swojej szkole, pokazali jak odbywa sie nauka w salach lekcyjnych. Pierwszym zadaniem zwiazanym z realizacja projektu bylo stworznie plakatu pod haslem Anti-War stop wojnom.

Odbyla sie równiez konferencja on-line z uczestnikami projektu z Hiszpanii i Wloch podczas której uczniowie mieli okazje zapoznać sie z rówieśnikami z krajów partnerskich.

Uczniowie pracowali wspólnie nad projektem plakatu przeciw wojnie wymieniajac pomysly.

Kolejny dzień projektu to wspólna wyprawa do Kalavrita - miejsca upamietnienia holokaustu, gdzie zwiedzilismy miejsce rozsztrzelania ludnosci podczas II wojny swiatowej oraz zbiorowa mogiła na wzgórzu Kappis. W tym miejscu niemieccy okupanci rozsztrzelali mężczyzn i nastoletnich chlopców w wieku powyżej 14 lat.

Kolejnym miejscem zwiazanym z holokaustem w Grecji bylo muzeum holokaustu gdzie uczniowie mieli okazje poznac historie przebiegi II wojny swiatowej w Grecji.

Muzeum miesci sie w starej szkole podstawowej, upamietnia dni, kiedy niemieccy okupanci zgromadzili ludnosc cywilna i zamordowali ich w ciagu kilku dni.

Uczniowie mogli zobaczyc zdjecia oraz nazwiska rozstrzelanych osob, byla to rzez ludnosci cywilnej.

Miejsce to funkcjonowalo rowniez jako oboz koncentracyjny dla greckich wiezniow.

Cala grupa miala rowniez okazje wziac idzial w wycieczce waskotorowa koleja laczaca wybrzeze Zatoki Korynckiej z Kalavrita w gorach Arroania - widoki byly przepiekne a uczniowie spedzili czas na rozmowach i wymianie doswiadczen.

W dniu 20.10. greccy partnerzy zabrali nas na calodniowa wycieczke do stolicy swojego kraju - Aten. Wraz z przewodnikiem zwiedzilismy Akropol oraz historyczna czesc miasta.

Ostatni dzien pracy nad projektem to wspolne przedstawienie, w ktorym wzieli udzial wszyscy uczniowie z projektu Erasmus, wraz z uczniami z Hiszpani i Wloch, ktorzy ogladali je on-line.