Spotkanie z księdzem Grzegorzem Pańczykiem

Dnia 12 września 2016r. w mury naszej szkoły zawitał ksiądz Grzegorz Pańczyk, który pracował w naszej szkole w latach 2002 - 2005. W historii szkoły zapisał się jako twórca muzyki do hymnu Szkoły.
 

Obecnie, ks. Grzegorz prowadzi posługę duszpasterską w  trzecim, co do wielkości państwie kontynentu Ameryki Południowej - Peru.

Ks. Grzegorz przybliżył nam historię  chrześcijaństwa w zachodniej części  Ameryki Południowej. Mogliśmy się dowiedzieć, o roli stolicy Peru - Limy, oraz (zgodnie z peruwiańską konstytucją) stolica historyczna, a na tę wyznaczone zostało miasto Cusco.

Peru  to tak na prawdę trzy światy: Montania, Sierra i Costa. Najbardziej różnorodną faunę świata znajdziemy w Montani – peruwiańskiej Amazoni. Sierra, czyli trzy łańcuchy Kordylierów,  to kraina pełna wrażeń, emocji i kontaktu z bardzo starą kulturą. Z kolei Costa, czyli wybrzeże, to mieszanina nowoczesnych miast i słynnych wykopalisk archeologicznych.

Poznaliśmy bliżej  życie  księdza Grzegorza od kiedy zaczął pełnić tam posługę duszpasterską w trudnych górskich warunkach, wśród biednych i nieufnych ludzi. Ludzi potrzebujących wsparcia zarówno duchowego jak i materialnego.

Wszystkich zainteresowanych kulturą oraz historią Ameryki Południowej (w tym historią Majów) zaprosił do odwiedzenia Peru i zaprosił do Parafii, w której pracuje.