FERIE W SZKOLE

 

Ferie jednak można spędzić ciekawie w szkole, o czym przekonali się uczniowie uczestniczący w warsztatach archeologicznych przeprowadzonych przez archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w ramach projektu „Z archeologią na ty”. Projekt ten jest realizowany od kilku już lat wśród uczniów krakowskich liceów i gimnazjów. Nasi Goście pan Grzegorz Kruczek i pan Wojciech Wichnera, którzy już drugi raz gościli w murach ZSP Nr 1 przybliżyli uczniom specyfikę pracy archeologa oraz podstawy ochrony dziedzictwa archeologicznego w świetle prawa i sposobów właściwego postępowania z nowo odkrytymi zabytkami. W drugiej części spotkania młodzież brała udział w zajęciach źródłoznawczych na których prezentowane były eksponaty archeologiczne pochodzące z różnych epok historycznych; od epoki brązu i aż do początków XX wieku. Uczniowie mogli obejrzeć dokładnie wyroby kultury materialnej człowieka, jak choćby naczynia ceramiczne z XIV wieku, fragmenty posadzki z drugiej połowy XIII wieku. Można też było pooglądać części kafli piecowych pochodzących z XVI i XVII wieku używanych na  Wawelu. W trakcie spotkania nie brakło czasu na dyskusje związane z zaletami i wadami pracy w zawodzie archeologa. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do Instytutu Archeologii UJ w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, żę uda nam się zorganizować taki wyjazd jeszcze w tym roku szkolnym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów.

                                                                                                                          Mariusz Żabiński

GRZEGORZ KRUCZEK

WOJTEK WICHNERA

 

UCZNIOWIE TECHNIKUM - KAMIL DRYJA LAUREAT TEGOROCZNEJ OLIMPIADY HISTORYCZNEJ W KIELCACH

KLASA II A - CZYLI HUMANIŚCI

 

  DALSZA CZĘŚĆ UCZNIÓW Z KLASY II A

A TO UCZNIOWIE TECHNIKUM I LICEUM

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

DOKUMENTOWANIE ZABYTKÓW PRZEZ ARCHEOLOGÓW

POLSCY ARCHEOLODZY NA CYPRZE

WAWELSKIE KAFLE PIECOWE Z XVI i XVII WIEKU

ZABYTKOWA CERAMIKA Z XIII i XIV WIEKU

W TRAKCIE ZAJĘĆ Z MIECZEM TYPU LIPTOWSKIEGO Z EPOKI BRĄZU -  POŁOWA II TYSIĄCLECIA P.N.E.

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z ZABYTKAMI MOŻE BYĆ CIEKAWY