Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Gala finałowa konkursu filmowego „Mój zawód – moja przyszłość”

Julia Wolna z klasy Ib III Liceum Ogólnokształcacego zdobytła II miejsce w konkursie filmowym zorganiozowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

Dnia 21 marca odbyła się gala finałowa, na której wręczono nagrody laureatom.

 

Celem konkursu było upowszechnienie informacji na tematów wybranych zawodów szkolnictwa zawodowego i  zachęcenie uczniów do świadomego planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej.

 

Julia przygotowała film pn. "Twoja przyszłość - Twój wybór - zawód kucharz".

 

 Udział w konkursach tego typu pozwala  młodzieży na stworzenie oryginalnych projektów prac promujących ciekawe zawody oraz rozbudza ich kreatywności.
Do konkursu uczniowie zgłosili ponad 50 filmów.


Wspólnie z laureatami ze SOSW w Busku-Zdroju.

Gratulujemy!

Kilka słów o konkursie  - autor:  JULIA WOLNA

 

            Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty 31 stycznia 2018r. ogłosiło konkurs "MÓJ ZAWÓD-MOJA PRZYSZŁOŚĆ" skierowany do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem było wykorzystanie nowych technologii do promocji szkół kształcących w konkretnych zawodach.

Rywalizacja polegała na nakręceniu paruminutowego filmu na temat wybranego zawodu.

Film można obejrzeć poniżej :

 

https://drive.google.com/file/d/1xE764AyEjiS0PpLEvYzSUsEV7kHUng0I/view

Oficjalna Gala z rozdaniem nagród odbyła się  21 marca br. się w Sali Omega w Centrum Kongresowym Targów Kielce. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z całego województwa świętokrzyskiego, którzy wzięli udział w konkursie.

O godz. 11:30 wszyscy goście zostali serdecznie  przywitani przez prowadzących Galę. Następnie odbył się wywiad z zawodnikami PGE VIVE Kielce: Sławomirem Szmalem - mistrzem oraz Miłoszem Wałachem – jego uczeniem. Zestawienie tych dwóch zawodników było przykładem w jaki sposób mistrz przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie młodszemu pokoleniu a jak uczeń korzysta ze współpracy z mistrzem.

                     

Obaj panowie dzielili się własnymi wrażeniami z takiej współpracy, co było cenną wskazówką dla uczniów obecnych na Gali. Po spotkaniu ze sportowcami miało miejsce wręczenie pucharów Prezydenta  Miasta  Kielc  i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty za aranżację stoisk i prezentację oferty edukacyjnej miasta Kielc.

Występy artystyczne młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kielcach oraz  Szkolnego Chóru ZGODA z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Kielcach były rozrywkowym punktem Gali i chwilą wytchnienia dla prowadzących. Około godz. 13:00 odbył się finał konursu organizowanego przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty czyli rozdanie nagród za najlepszy film.

W nastepnej kolejności przyszedł czas na gratulacje od zaproszonych gości m.in Pani Wojewody Świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, Pana Senatora RP Krzysztofa Słońa oraz fotorelację. Każdy uczestnik otrzymał dyplom pamiątkowy, natomiast laureaci uzyskali dodatkowe nagrody. Patronem całego wydarzenia była m.in. telewizja TVP3 KIELCE, która przeprowadzała wywiady z poszczególnymi uczestnikami konkursu. Udział w konkursie pozwolił autorom na stworzenie oryginalnych filmów promujących ciekawe zawody oraz rozbudzanie ich kreatywności.

Nasza szkoła zajęła II miejsce na 40 wykonanych prac. Autorem filmu była Julia Wolna -  uczennica klasy Ib III Liceum Ogólnokształcacego, która wraz z opiekunem - Panem dyr Markiem Partyką uczestniczyła w wydarzeniu.

Film można obejrzeć poniżej :

 

 

https://drive.google.com/file/d/1xE764AyEjiS0PpLEvYzSUsEV7kHUng0I/view

Tematem filmu był zawód kucharza. Kręcenie materiału odbywało się w szkole w pracowni gastronomicznej, jak i zarówno w hotelu Bristol Art & Medical SPA. Przy produkcji chętnie wzięli udział uczniowie klas gastronomicznych oraz zawodowych. Mieli okazję wykorzystać swoje zdolności praktyczne jak i manualne. Przyszli kucharze wcielili się w rolę aktorów, którzy dzielnie podołali swojemu zadaniu, poznając dogłębniej swój przyszły zawód. Wskazówek udzielał im szef kuchni Pan Łukasz Wasik, który wraz z personelem hotelu Bristol Art & Medical SPA przyczynili się do produkcji filmu. W realizację klipu zaangażował się również Pan dyr Andrzej Bilewski oraz Pani Agnieszka Grygiel, którzy chętnie opowiadali o tym, jak wygląda przygotowanie do zawodu kucharza w naszej szkole. Przy videofilmowaniu oraz montażu asystował Szkolny Klub Medialny Meg@bajt.

 

Julia Wolna mimo, że nie jest uczennicą Technikum ani Branżowej Szkoły wzięła udział w konkursie.

Dlaczego? Może w paru słowach sama odpowie na to pytanie.

Oto co powiedziała Julia:

Udział w konkursie wiąże się najczęściej z wykonaniem jakiegoś kreatywnego zadania. Jest to świetna okazja, aby wykazać się swoimi zdolnościami oraz pomysłem. Od zawsze interesowałam się fotografią oraz videofilmowaniem. Uznałam, że warto podjąć się tego zadania pomimo, że nie uczę się w danym zawodzie.

Była to dla mnie szansa do poznania, nauczenia się czegoś nowego. Współpraca z ludźmi, którzy mają głowy pełne niebylejakich pomysłów, pobudza mnie do myślenia i działania. Samo przygotowanie pracy konkursowej niejednokrotnie wymaga wielu starań, jednak satysfakcja z efektu końcowego jest ogromna.

Zawód kucharza jest zawodem bardzo obiecującym, dla przyszłych profesjonalistów świat stoi otworem. Uważam, że warto promować branże, które mogą być alternatywą przyszłego zawodu dla obecnych uczniów.