B R I T I S H     D A Y

Dnia 3 lutego 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1  miała miejsce niecodzienna uroczystość - 20-stu uczestników Projektu Erasmus+ Eurofuture Changing Places pod opieką koordynatora p. Moniki Zwolskiej przygotowało British Day - wyjątkowy Dzień Brytyjski.

 

 Spotkanie rozpoczął Dyrektor p. Andrzej Bilewski zapraszając na nietypową lekcję języka angielskiego.  A lekcja ta była rzeczywiście inna od tych codziennych - żadnych ławek, zeszytów, ocen....
O godzinie 8:30 zebrali się zaproszeni uczniowie ze wszystkich klas pierwszych.

 

Nad organizacją i sprawnym przebiegiem kolejnych etapów czuwali:
 
Katarzyna z II C oraz Maciej z I h.

Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez szkołę partnerską Hugh Christie College z Tonbridge w Wielkiej Brytanii, przedstawiła ją Ania z klasy IA.

Jako tłumacza powołano Kamilę z klasy IC, (Kamila uzyskała najwyższa średnią z języka angielskiego za I-sze półrocze) która świetnie wypadła w nowej roli.

Organizatorzy przygotowali konkursy i quizy w języku angielskim.
Wzięły w nich udział zgłaszające się osoby, pary i całe zespoły klasowe.
Nikogo nie trzeba było namawiać do wspólnej zabawy, uczniowie chętnie się zgłaszali i przystępowali ochoczo do rozwiązywania zadań.

Konkurs przysłowia - zadaniem uczestników było dopasować angielskie przysłowia do polskich tłumaczeń.

Konkurs kulinarny -
zawodnicy musieli w języku angielskim nazwać potrawę, którą jedli.

British English vs American English - kto pierwszy dopasuje odpowiednie słownictwo z angielskiego brytyjskiego i amerykańskiego?

 


Również całe zespoły klasowe wzięły udział w zabawie rozwiązując quizy dotyczące kultury Wielkiej Brytanii.

 

Czwórce uczniów z Projektu Erasmus+, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkursów należy się prawdziwa pochwała - good job!!!

Jury gratulowało wszystkim zawodnikom znajomości języka i wręczało najlepszym nagrody- upominki.

A nasi zwycięzcy to:

Julia Świstek i Dominika Kucybała z klasy Ih

Kacper Markowski, Ania Łojek i Żaneta Przęzak z klasy IA

CONGRATULATIONS !!!

Na koniec tej części spotkania Mariusz i Kamil z klasy IIe przybliżyli wszystkim zalety kuchni brytyjskiej zapraszając wszystkich na poczęstunek.

 

Można było skosztować Full English Breakfast, śniadania brytyjskiego, słodkości, babeczek i mufinek, młodzież polubiła hamburgery z rybą, były również frytki i jacket potatoes - czyli ziemniaki w mundurkach, kanapeczki z różnymi nadzieniami...

Szybko znikał pyszny tort ozdobiony Big Benem i londyńskim autobusem... aż żal było go kroić...

Poczęstunek pomogli przygotować uczniowie z klasy IVg.

Po przerwie na poczęstunek - kolejna niespodzianka - przedstawienie w języku angielskim w wykonaniu aktorów z Teatru The Bear Educational Theatre z Pragi pt.: "The History of England".

Uczniowie naszej szkoły również na chwilę zostali aktorami - i oczywiście świetnie się sprawdzili w swoich rolach.

 Dzień Brytyjski to nowe doświadczenie dla uczniów ZSP Nr 1 i ciekawa, innowacyjna lekcja języka angielskiego.
A czy warto poznawać inne kultury??? Oczywiście że tak - uczy nas to tolerancji do innych osób oraz pogłębia nasza wiedzę. Wspaniale jest w jednej chwili przenieść się na inny kontynent i dowiedzieć ciekawych rzeczy...
Następny dzień zaplanowany w ramach realizacji Projektu Erasmus+ to Dzień Turecki, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy !!!

Koordynator Projektu
mgr Monika Zwolska