Ekonomik  - otwarty na inne kultury...

                                  

  Dnia 6 kwietnia 2016 r. w ZSP Nr 1 miało miejsce niecodzienne wydarzenie

          -   Dzień    Turecki.

  Była to już trzecia aktywność w ramach realizowania projektów unijnych w naszej szkole, po Dniu Brytyjskim oraz Changing Places -  Zamianie Ról.

 20-stu uczestników Projektu Erasmus+ Eurofuture Changing Places pod opieką koordynatora p. Moniki Zwolskiej przygotowało zajęcia dla ponad dwustu uczniów. Trwały one cały dzień..... i naprawdę żal nam było, że się skończyły.....

Uroczystość rozpoczął p. Dyrektor  Andrzej Bilewski

  Warsztaty EBRU prowadziła p. Anna z Warszawskiej SZTUKarni

Czym jest Ebru? W bardzo dużym skrócie, jest to sztuka malowania na wodzie, której efekty uwiecznia się poprzez odbicie na papierze lub tkaninie. Ze względu na struktury jakie można uzyskać, niektórzy używają nazwy "marmurkowanie".

Nie wiemy dokładnie gdzie i kiedy narodziła się sztuka Ebru, szacuje się jednak że mógł to być VI. wiek w Azji Środkowej. Pierwsze wzmianki pochodzą z Chin i Japonii, jednak pierwsze prace (na papierze) pochodzą z Imperium Osmańskiego.

 

  Jak to działa?

Absolutnie magicznie :)

W niskim ale obszernym naczyniu z wodą, specjalnym "szpikulcem" lub pędzlami z włosia końskiego umieszcza się barwniki (dawniej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), które dzięki zagęszczaczom utrzymują się na powierzchni. Następnie przy użyciu przeróżnych narzędzi, tak jak w malarstwie, nadaje się plamkom określone kształty. 

  Po jakimś czasie p. Anna zachęciła nas do spróbowania tej sztuki...

  A oto efekty naszej pracy - prezentują Kasia i Paulina....

  Również od samego rana miały miejsce warsztaty decoupage.

  Co to jest decoupage?

Nurt ten charakteryzuje się naklejaniem motywów tak, aby sprawiały one wrażenie ręcznie namalowanych. Technika ta może być z powodzeniem wykorzystywana jako metoda zdobienia wielu przedmiotów codziennego użytku, ale także jako sposób na tworzenie niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych. Na szczególną uwage zasługuje technika sospeso, pozwalająca uzyskać zupełnie oryginalny, wyjątkowy efekt.

  Warsztaty prowadziła p. Jolanta z Cudawianków z klasą IIe

 

 

  I naprawdę cała grupa stworzyła piękne prace - cudawianki :-)

  Nic dodać nic ująć - śliczne dziewczyny to i prace śliczne :-) Karolina i Natalia

  I więcej prac w wykonaniu klasy IIe

  Na koniec - wspólne zdjęcie - ręce pełne wykonanych prac...

 

Uczniowie klasy II B, IIC i II h obejrzeli przedstawienie

 
Tureckiego Teatru Cieni - Karagoz
Specjalnie dla nas z Warszawy przyjechali p. Albert i p.Umut

Mieliśmy okazję zajrzeć za scenę i zobaczyć niezwykłe przedstawienie

 Uczniowie klasy II h poznali tajniki tworzenia figurek ze skóry podczas

warsztatów Teatru Tureckiego

 

Wspólne zdjęcie na koniec pracy -

 

Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom, którzy wzięli udział

w warsztatach Dnia Tureckiego - 
mamy nadzieję, że miło spędziliście czas.

Do zobaczenia na Dniu Włoskim !!! Koordynator Projektu

mgr Monika Zwolska

Więcej zdjęć w GALERII:

Warsztaty Teatru KA