Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 KRAKÓW 20.09.2021

NOWA HUTA 

W 1947r. władze komunistyczne podjęły decyzję o budowie kombinatu metalurgicznego wraz ze wzorcowym miastem socjalistycznym dla pracowników i robotników huty im. Lenina (póżniejsza huta T.Sendzimira) na najżyźniejszych glebach okolicznych wsi. W 1949r. rozpoczęto budowę kombinatu i osiedla mieszkaniowego. W 1951r. Nowa Huta została włączona do Krakowa jako jego najmłodsza dzielnica, jest jednym z najlepszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce.

KINO ŚWIT

Nieistniejące już kino w Krakowie, wybudowane  w latach 1951-1953. Fasadę budynku zdobi portyk z dwunastoma kolumnami, a od góry przykrywają go trzy rozerwane frontony. 

TEATR LUDOWY

Jest jednym z najmłodszych teatrów w Krakowie, otwarty 3 grudnia 1955 roku, pierwszą premierą byli            "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego

MUZEUM CZYNU ZBROJNEGO

Przed muzeum stoi czołg IS -2. Jest jednym z symboli Nowej Huty, postawiono go przed Muzeum w 1969r.

 

ZOLTAR PARK