Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Wrocław
 W dniach 3-5 listopada 2021 r. uczniowie klasy IIbp, IIIc, IIa i Ic wzięli udział w wyjeździe do Wrocławia, w ramach pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” - wycieczka została dofinansowana w kwocie 15000 zł.

 

Celami tego typu przewsięwzięć jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program ten pozwolił uczniom ZSP na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

 Uczniowie odwiedzili 6 punktów edukacyjnych:

 1. Hala Stulecia
Jest to hala widowiskowo-sportowa we Wrocławiu, wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga. 
W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

2.Wrocław - zespół historycznego centrum

Kolejnym punktem było zwiedzanie zabytkowej części starego miasta.

 

Jak przekonali się uczniowie, Wrocław niewątpliwie ma swój urok, a wędrując po miejskich uliczkach czuć tętniące życie.

  

Ale czy tylko krasnale są wizytówką tego miasta? To postanowiliśmy sprawdzić....

 

Te słodkie skrzaty zrobiły furorę wśród uczniów. Młodzież postanowiła urządzić sobie polowanie na krasnale. Zebrali ich ponad 80;)

 

Ukryte są one w różnych części miasta, a jest ich blisko 800. 

 

Pamiętajcie tylko, że trzeba się uważnie rozglądać....

O najciekawszych zabytkach tej części Wrocławia opowiadał przewodnik. Poznaliśmy historię Ostrowa Tumskiego. Najstarszymi budowlami na Ostrowie Tumskim są: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku.

Dzisiaj na Ostrowie Tumskim znajduje się Pałac Arcybiskupi, siedziba władz kościelnych, gmach seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego. Co ciekawe, samo słowo „ostrów” oznacza wyspę porośniętą roślinnością.

                                                       Nie każdy wie, że Wrocław słynie również z mostów.
              Przed wybuchem II wojny światowej w granicach miasta korzystano z aż 303 mostów oraz kładek.

 

 Przedsięwzięcie to uatrakcyjniło uczniom również proces nauczania, ale przede wszystkim była to okazja do poszukiwania śladów historii.

Tereny współczesnego Starego Miasta we Wrocławiu w XIII wieku składały się z tzw. kwartałów.
Aktualny podział Wrocławia obowiązuje od 1954 roku. Wyznaczano wówczas dzielnice – Stare Miasto, Fabryczna, Krzyki, Psie Pole oraz Śródmieście.

 

Obecnie centralnym punktem Wrocławskiej Starówki jest popularny Rynek Główny.

W tej części Starego Miasta znajduje się mnóstwo urokliwych barokowych kamienic, które precyzyjnie odremontowano po wojnie.

Pogoda sprzyjała zwiedzaniu tego malowniczego miasta położonego nad brzegiem Odry.

3. Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Muzeum Etnograficzne 

4 października 2021 r. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili Muzeum Etnograficzne, gdzie poszerzyli swoją wiedzę na temat kultury i historii ludności, która zamieszkiwała tereny Dolnego Śląska przed 1945 r. 

 

Młodzież obejrzała też wystawę pokazującą powojenne losy osadników, którzy przybyli na tereny Dolnego Śląska
z różnych stron Polski.

 

Muzeum gromadzi wytwory dolnośląskiej wiejskiej kultury ludowej od XVII wieku do czasów współczesnych.

 

Uczniowie mogli posłuchać ciekawych informacji na temat m.in: kultury osadników z dawnych Kresów (okręgu: Lwowskiego, Tarnopolskiego, Stanisławowskiego, a także z Polesia, Wileńszczyzny) czy poznać historię Łemków i Greków oraz  poszerzyć wiedzę o powojennych polskich reemigrantach z terenów: Jugosławii, Bukowiny Rumuńskiej, Francji i Belgii itp.

 

W muzeum można podziwiać kolekcję uli figuralnych, form piernikarskich, malowanych mebli, malarstwa na szkle, rzeźby i grafiki dewocyjnej itp.

 

4. Wrocław Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł

Kolejnym punktem na mapie Wrocławia był Pawilon Czterech Kopuł, nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Budynek został wzniesiony w 1912 roku a jego autorem jest Hans Poelzig.

W 2006 roku Pawilon wraz z Halą Stulecia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

W Pawilonie prezentowana była wystawa polskiej sztuki współczesnej. Zbiór obejmuje ok. 20 tys. eksponatów z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii i innych. 

 

 Oprócz dzieł tak wybitnych twórców jak: Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Zdzislawa Beksińskiego, Tadeusza Kantora czy Katarzyny Kozyry,

   
 zwiedzający wystawę uczniowie mogli podziwiać prace artystycznego środowiska Wrocławia.

 

4.Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

Postanowiliśmy też udać się do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, który jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce, a jego powierzchnia to 33 hektary.

  

Uczniowie mogli zobaczyć wybiegi dla niedźwiedzi brunatnych, rysi i żbików, fokarium, Pawilon Terai, Pawilon Madagaskaru (m.in. lemury wari rude, lemury alaotrańskie, lemurki myszate, tenreki zwyczajne) czy Pawilon Tajemnice Sahary (m.in. dromedary, fenki, stepojeże uszate, gundie, oryksy szablorogie, perlice sępie, arui libijskie)

   

Największe wrażenie zrobiło Afrykarium – Oceanarium, w którym eksponowane są zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym, pochodzące z Afryki.

  

 5. Wrocław Centrum Historii Zajezdnia 

5 października 2021 r. rozpoczęlismy poznawanie historii Dolnego Śląska odwiedzając Centrum Historii Zajezdnia, które zajmuje się dziejami Wrocławia po 1945, wrocławską Solidarnością oraz Ziemiami Odzyskanymi. 

Uczniowie odbyli historyczną podróż przez II RP, odwiedzając wystawę pt. „Wrocław 1945–2016”.

  

Na wystawie uwagę uczniów przykuwał lubiany "mały fiat" czyli Fiat 126 p, z wypchaną pieniędzmi walizką.

  

 Główną oś narracji stanowią chronologicznie przedstawione losy Wrocławia od 1945 do współczesności omawiane w różnych aspektach i rozwinięte o wątki poboczne.

  
Na wystawie można zobaczyć ponad 500 oryginalnych eksponatów, a także reprodukcje dokumentów i fotografii.

  

 Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o czasach PRL-u. Warto przypomnieć, że główne tematy wystaw w Zajezdni to właśnie II wojna światowa i ówczesna sytuacja polityczna na świecie, a także powojenne przemiany ustroju i samego Wrocławia. 

   

Młodzież zobaczyła, jak zmieniał się Wrocław  -  a z biegiem lat nazwy ulic wrocławskich, z niemieckich,
później prl-owskich na dzisiejsze.

6. Muzeum Narodowe we Wrocławiu - gmach główny 
 
 
Udaliśmy się też do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego. Wrocławskie Muzeum należy do najważniejszych instytucji muzealnych w Polsce. W jego kolekcji jest ok. 200 tys. przedmiotów ze wszystkich dziedzin sztuki, a na wystawach stałych i czasowych prezentowane są dokonania polskich i zagranicznych artystów.
 
 
 W gmachu przy pl. Powstańców Warszawy uczniowie ZSP mogli obejrzeć  obrazy, rzeźby, instalacje, przykłady rzemiosła artystycznego i stroje, ale także gotyckie nagrobki, witraże i setki innych przejawów ludzkiego geniuszu.
 
  
 
Na wystawach stałych młodzież  zapoznała się z Galerią sztuki polskiej od XVII do początków XX w.
  
 
Dalej mogli podziwać Sztukę europejską XV-XX wieku, czyli ponad 200 obrazów od renesansu do początku XX w. Wśród autorów prac m.in. Pieter Brueghel mł., Lucas Cranach st., Francisco de Zurbarán, Élisabeth Vigée-Lebrun, Wasilly Kandinsky.
 
 
Kolejne piętro to „Cudo-Twórcy”, czyli prezentacja trzech kolekcji: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego.
 
 
Wśród najciekawszych eksponatów znajdują: zbroja japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, kufer podróżny Louis Vuitton, sukienka z jedwabiu, kryształowe kieliszki, radio „Szarotka”.
 
 
 
Uczniowie podziwiali też Sztukę śląską XVI-XIX w. Na wystawie do obejrzenia mieli m.in. malowane XVI- i XVII-wieczne epitafia, rzeźba sakralna oraz obrazy najwybitniejszego malarza śląskiego baroku Michaela Leopolda Willmanna. 
Kolekcja sztuki średniowiecznej ze zbiorów Muzeum Narodowego jest zaliczana do najcenniejszych w Europie. 
 
7. Wrocław Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Panorama Racławicka
 
Atrakcją, która kończyła nasz wyjazd do Wrocławia było Muzeum sztuki we Wrocławiu - Panorama Racławicka.

 
Znajduje się tam największy obraz istniejący w Polsce - ma on 15 m wysokości i 114 m szerokości oraz zaskakuje realizmem przedstawionych scen.
 

 
Eksponowany jest tam cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
 
Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794). Przedstwia on zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.
 
 

Na koniec pamiątkowe zdjęcie.