W dniach od 3 do 5 listopada 2021 r.  uczniowie Technikum Nr 1

(klasa Ih, Ie oraz uczennice z klasy IIIh) uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Wyjazd zrealizowano w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę", który został dofinansowany w kwocie 15000zł.

Uczniowie Technikum Nr 1 zwiedzili 6 atrakcji związanych ze Śladami Polskiego Państwa Podziemnego oraz Kulturą i Dziedzictwem Narodowym.

1)  Zamek Królewski

Barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.

Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Od 2008 codziennie o 11.15 z Wieży Zegarowej zamku na trzy strony świata jest grany hejnał warszawski.

Przepiękne zamkowe komnaty zwiedzaliśmy wyposażeni w audioprzewodniki.

Każdy więc mógł dostosować tempo zwiedzania do własnych upodobań.

Następnie ,słuchając ciekawych opowieści Pani przewodnik udaliśmy sie na spacer po Starym i Nowym Mieście.

Pod Pałacem Prezydenckim.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Jak na hotelarzy przystało, zajrzeliśmy do Hotelu Bristol. Na jednej ze ścian ozdobne krążki informuja o znanych osobistościach , które przebywały w tym hotelu.

2. Muzeum Niepodległości - Muzeum Więzienia Pawiak

W czasie II wojny swiatowej było to więzienie śledcze Tajnej poilicji-gestapo.

Szacuje się,że ok 37 tys osób zostało zamordowanych w czasie przesłuchan lub zginęło w egzekucjach.

Tutaj zginęli m.inn. Janek Bytnar-Rudy, Janusz Kusociński -polski olimpijczyk, prawdopodobnie Stefan Starzyński-prezydent Warszawy.

Kolejy etap wycieczki  to wizyta w Muzeum Wojska Polskiego.

Poznaliśmy tutaj historię polskiego oręża od czasów pierwszych Piastów do czasów współczesnych.

3. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w 2004 roku w 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Muzeum bardzo nowoczesne.

Dzięki technikom multimedialnym został tutaj odtworzony klimat powstańczej Warszawy.

Replika kanału ściekowego,służącego jako jedyna droga ewakuacji z  oblężonych dzielnic powstańczych.

Liberator - naturalnych rozmiarów samolot. Przy ich pomocy Brytyjczycy dokonywali "zrzutów"dla Powstańców.

Na zakończenie drugiego dnia Odwiedziliśmy Cmentarz Powązki Wojskowe.

Pomnik upamietniający ofiary katastrofy Smoleńskiej.

Groby Powstańców Warszawszkich.

Grób Olgi Jackowskiej - Kory.

4. Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik „Polegli – Niepokonani”

5. Muzeum Łazienki Królewskie

Kolejny dzień - przyszła pora na zwiedzanie Parku Łazienkowskiego, nazywanego najszczęśliwszym miejscem w Warszawie.

Widownia Teatru na Wyspie.

Pałac na Wyspie, najcenniejszy zabytek w stylu klasycznym.

Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta

"Pępek Świata" powstały na wzór mitologicznego, znajdującego sie w Delfach.

Uznawany za źródło greckiej mądrości, przechodniom  daje jedną radę

"Poznaj siebie".

Świątyna Sybilli .

Teatr królewski - Stara oranżeria

W oszklonej gablocie w pobliżu Belwederu znajduje się samochód,

którym poruszał się Marszałek Józef Piłdudski.

Pomnik Fryderyka Chopina.

Pamiątkowe zdjęcie z Pałacem na Wyspie. Opuszczamy Park Łazienkowski.

6.Muzeum Niepodległości – Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Szucha.

Brama Straceń -to wschodnia brama Cytadeli Warszawskiej.

W poblizu tej bramy Rosjanie wykonywali egzekucje więźniów politycznych w Królestwie Kongresowym.

Nasz pobyt w Warszawie dobiegł końca. Przeżyliśmy niesamowite emocje związane z miejscami, które zwiedzaliśmy.

Każdy moment tej wycieczki był ważny, bo uświadomił nam jak wiele ofiar ponieśli Polacy w walce o niepodległość.

Przebywając w Stolicy w przededniu Święta Niepodległości przeżywaliśmy nasz patriotyzm w codzienności, w mieście, które było ofiarą i jest pomnikiem walki o niepodległość Ojczyzny.

Dobrą atmosferę podczas czałej wycieczki zawdzięczamy magicznemu Hotelowi ATOS,

w którym uczniowie zamieniali sie w prawdziwe anioły.