Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

                   #KOMÓRKOMANIA - 31.03.2022

                           Człowiek tyle jest wartile może dać drugiemu człowiekowi

                                                                                                                           św. Jan Paweł II

     Ta myśl Jana Pawła II, przyświecała  młodzieży naszej  szkoły, która po raz pierwszy  wzięła udział w #KOMÓRKOMANI – akcji edukacyjno - rejestracyjnej  potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, które rozpoczeła Pani wicedyrektor Wioletta Czupryna-Kopeć.

     W naszym kraju co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek-każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

 

 Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców , tym większa szansa dla chorych na białaczkę lub inny nowotwór krwi na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest , aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

 

        18 uczniów z naszej szkoły, z klas 3C LO oraz 3Eg i 4Eg z Technikum przyłączyło się do walki z nowotworami krwi.

 

Specjalnym gościem  #KOMÓRKOMANI była pani Sylwia Sagan, mama Agaty i Pauliny - uczennic naszej szkoły.

Pani Sylwia opowiedziała nam swoją  historię ,która zaczęła się  8 lat temu, kiedy to zarejestrowała się jako potencjalny Dawca. W grudniu 2021 roku otrzymała telefon z Fundacji DKMS z zapytaniem czy dalej chce być dawcą.


Po wyrażeniu zgody przeszła  badania wstępne i na początek lutego 2022 roku zostało zaplanowane w krakowskim szpitalu pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Po zakończeniu pobrania komórki macierzyste  powędrowały do kilkuletniej dziewczynki z Hiszpanii.

Z ogromnym zainteresowaniem i emocjami uczniowie wysłuchali relacji pani Sylwii.

 


„To niesamowite uczucie, kiedy człowiek daje cząstkę siebie, tak niewiele, a jak wiele dla kogoś kto walczy o życie!!!” – te słowa na długo zostaną w naszej pamięci.

 


   

Potrzeby dawstwa są ogromne, każdy z nas może bezpośrednio uratować komuś życie. Dlatego propagujemy tę ideę i na pewno w przyszłym roku przystąpimy znowu do #KOMÓRKOMANI.


Kwiatek w podziękowaniu dla Pani Sylwii.

 Koordynatorki #KOMÓRKOMANI

                                                    Ewa Wośko
                                                    Renata Sowińska