Dnia 22.09.2017 klasa 1 h udała się na wycieczkę integracyjną.

Jako pierwszy odwiedziliśmy Park Technologiczny w Kielcach, a w nim Energetyczne Centrum Nauki, którego celem jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.

 

   

Wystawa, którą zwiedziliśmy zachęcała do zadawania pytań na temat otaczającego świata oraz pomagała w samodzielnym poszukiwaniu odpowiedzi.

Stanowiska interaktywne i urządzenia zbudowane na wystawie zachwycały wszystkich. Niewątpliwie wystawa ta była nietypowa i bardzo uniwersalna. W ECN można odkrywać, dziwić i zachwycać się otaczającym światem.

  

  

 

Podczas warsztatów pt. “Enigma ludzkiego ciała, czyli DNA jako najstarszy kod świata” dowiedzieliśmy się, że kody są używane od tysięcy lat. Już Egipcjanie potrafili zakodować informacje i umieścić je w takiej “dziwacznej” postaci w grobowcach i świątyniach. W trakcie zajęć poznaliśmy związki chemiczne budujące organizmy, a przy pomocy doświadczenia wyizolowaliśmy DNA z banana. Dodatkowo każdy z Nas nauczył się wyjaśniać różnicę pomiędzy informacją genetyczną, a kodem genetycznym.

 

 

Rozwiązaliśmy kilka logicznych łamigłówek i zbudowaliśmy trójwymiarowy model DNA – zupełnie jak prawdziwi naukowcy.  

Po zakończonej wizycie w ECN pojechaliśmy do  Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, które zaczęło funkcjonować od 1977 roku.

Głównym zamierzeniem  twórcy było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

 

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na wspólne ognisko.