„Zapewne mając lat naście nie zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój dzień w pracy".  Tymi słowami rozpoczęliśmy spotkanie z gimnazjalistami ze Zbludowic, którzy 16 października odwiedzili naszą szkołę w ramach udziału w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery pod hasłem „Ja na rynku pracy – moje talenty i moje kompetencje”.

Na wstępie kilka słów od Dyrektora szkoły Andrzeja Bilewskiego, który mówił       o doradcach zawodowych - jak ważna jest ich rola w szkolach. Ponadto uczniowie usłyszeli o korzyściach uczenia się w technikum.

Następnie przewodniczący Samorzadu Uczniowskiego Edgar Kobos mówił: „Każdy wie, jaka ma być jego praca: ,,fajna i dobrze płatna”.

Ale zaraz, zaraz, konkretnie: fajna czyli jaka?”.

„Który z kilkuset zawodów będzie fajny dla ciebie? Ten zachwalany przez rodziców? Ten wybrany przez przyjaciela? A może taki, o którym jeszcze nie słyszałeś?” „A co jeżeli tym wymarzonym zawodem jest technik hotelarstwa? Może właśnie ten zawód idealnie pasuje do twoich zainteresowań, stylu działania czy też wyznawanych wartości? Przekonaj się o tym dziś!!!”

Następnie Pani Iwona Kąkol przedstawiła specyfikę nauczania w Technikum na kierunku technik hotelarstwa, m.in. czas nauki, podział na kwalifikacje oraz opowiedziała o praktykach, lekcjach w terenie, lekcjach w hotelach i tych z udziałem zaproszonych gości.

Pani Anna Marzec doradca zawodowy pracująca w naszej szkole przeprowadziła ćwiczenia w grupach.

Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się na jakich stanowiskach mogą w przyszłości pracować, w jakich warunkach pracuje technik hotelarstwa, jakie są perspektywy pracy w zawodzie, zarobki oraz przeciwwskazania zdrowotne, które warto brać pod uwagę przy wyborze tego zawodu .

Przewodniczący SU Edgar Kobos opowiadał o swoich doświadczeniach związanych z branżą hotelarską. Zaznaczając, że kierunek hotelarski, w którym się kształci jest najlepszym wyborem jaki dokonał.

By w niewielkim stopniu doświadczyć pracy warsztatowej i współpracy przygotowane zostało dla gimnazjalistów zadanie, które omówiła Pani Iwona Kąkol. Na wstępie przedstawione zostały różne typy gości hotelowych, a następnie uczniowie mieli za zadanie ułożyć plan pobytu na cały dzień dla określonych grup gości.

 

„Niejednokrotnie w trakcie praktyk, jak również w pracy zawodowej okazuje się ,że poza wysoką kulturą osobistą i znajomością topografii miasta ważna jest kondycja fizyczna- mówiła Pani Anna Marzec - będziecie mogli się o tym przekonać w następnym zadaniu, które będzie polegało na szybkim dostarczeniu walizek do pokoju wyjątkowego gościa”.

„Praca w tym zawodzie wymaga od nas wyczucia stylu, dobrej organizacji          i precyzji wykonania pewnych zadań. By się o tym przekonać wykonacie ostatnie zadanie. Mianowicie spróbujecie opanować sztukę składania ręczników- mówiła Pani Iwona Kąkol.

Uczniowie miło, aktywnie i kreatywnie spędzili czas podczas. Mamy nadzieję, iż udało nam się ich zachęcić do wybrania kierunku jakim jest Technik hotelarstwa.

Dziękujemy Pani Barbarze Faryś za udział wraz z młodzieżą w w/w warsztatch.

 

opracowała: I. Kąkol