XII Wieczór z pieśnią i poezją patriotyczną

NIEPODLEGŁA NIEPOKORNA

Już po raz dwunasty, z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju zorganizowano, "Wieczór z Pieśnią i Poezją Patriotyczną".

Wieczornica odbyła się dniu 8 listopada 2018 roku, na którą, do patriotycznego śpiewania zaproszono mieszkańców Buska-Zdroju oraz kuracjuszy. Taka forma uczczenia 11 listopada stała się wydarzeniem artystycznym, w czasie którego wszyscy uczestnicy tworzą spektakl, będący jednocześnie piękną lekcją patriotyzmu.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika od wielu lat obchodzony jest ten dzień wyjątkowo uroczyście.

Wieczornicę rozpoczęła pantomima, ukazująca losy Polski pod zaborami oraz odzyskanie niepodległości.
Zaprezentowały ją uczennice: Ola Pamuła i Karolina Kępa z klasy III C,

Aleksandra Styczeń i Patrycja Sadło z klasy II H,

Natalia i Dominika Pustuła i Sylwia Załęcka z klasy II C

oraz Aleksandra Kluźniak, Julia Wolna i Anna Murdzek z klasy II B.

Piosenkę pt.: ”W listopadzie" wykonała Wiktoria Prasałek – uczennica klasy I C.

W trakcie jej trwania uczniowie utworzyli biało – czerwoną flagę, aby w ten sposób wyrazić szacunek wobec barw narodowych.
Wszyscy razem odśpiewaliśmy polski, średniowieczny hymn łaciński „Gaude Mater Polonia”.

Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły Pan Andrzej Bilewski.
Przypomniał pierwsze spotkania oraz ich główną ideę, czyli radosne świętowanie Dnia Niepodległości.

Zaproszenie do wspólnego śpiewania przyjęli kombatanci,

Pan Starosta Jerzy Kolarz, komendanci WKU, Straży Pożarnej i Policji.

Burmistrz Waldemar Sikora, księża, zuchy i harcerze

oraz ok. 500 osób zainteresowanych udziałem w Wieczornicy.

Uroczystość poprowadzili: Paulina Ambroży, Katarzyna Lewandowska,
Martyna Adamczyk i Oskar Niciarz.

Przepiękne slajdy ukazujące naszą historię, osiągnięcia Polaków w nauce, kulturze i sporcie oraz  archiwalne zdjęcia z poprzednich patriotycznych wieczorów oraz filmy historyczne prezentowały uczennice klasy II B – Julia Wojciechowska i Monika Król.

Za muzykę odpowiedzialne były: Magdalena Kaszuba i Julia Orkisz z kl. I B,
a nad oprawą muzyczną czuwał Andrzej Żądło.

W tym roku chór liczył ponad 100 uczniów.

"Syberidę" zaśpiewali Wiktoria Prasałek i Maciej Fijałkowski,

utwór pt. "Uwierz Polsko” - Magdalena Bogdalska z klasy I h,

a piosenkę pt. "Polskie kwiaty” - Wiktoria Szymańska, Maria Szpadkowska, Magdalena Bławat, Karolina Kipigroch, Aleksandra Olszewska.

Julia Cabaj (II A) i Sylwia Załęcka (II C) przepięknie zagrały na fletach pieśń żołnierską  "O mój rozmarynie...".

W tym roku wystąpili także absolwenci szkoły: Kamila Zabłotna,
Justyna Durnaś i Michał Jewiarz.

Niezwykle barwnie o minionych latach opowiadał wyjątkowy gość wieczoru –

pan ppłk Stanisław Kozieł.

Scenariusz opracowała, jak co roku, P. Aneta Wójcikiewicz.

Teksty recytowane przez młodzież oraz prezentowane zdjęcia przedstawiały sukcesy i osiągnięcia ostatniego stulecia Polski.

Śpiewane pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne przypominały dawne czasy, przywoływały bohaterskie czyny naszych dziadków i pradziadków, budziły wspomnienia.

Przepiękne stroje ułańskie zaprezentowali uczniowie z GRUPY TEATRALNO – REKONSTRUKCYJNEJ „PEGAZ” prowadzonej przez panią Marię Nogaś i panią Marzenę Nogę  z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku – Zdroju,

GRH Pro Memoria pod kierownictwem Piotra Zeliasia oraz GRH FlaK   Zbigniewa Wacha.

Nie zabrakło również harcerzy i zuchów wraz z opiekunami.

Na koniec uroczystości wzniośle wybrzmiała pieśń „Niepodległa, niepokorna…” ...i owacje na stojąco.

Scenografię przygotowały: Mirosława Gajda i Izabella Zaręba, o oprawę muzyczną zadbali: Aneta Wójcikiewicz, Andrzej Żądło, Mirosława Gajda. Choreografię przygotowała Ewa Dytkowska, a oprawę multimedialną: Angelika Bilewska. Wszystkim, pamiątkową książką, podziękował dyrektor Andrzej Bilewski.

Wspólne, pamiątkowe zdjęcie.