Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 

W miesiącu maju obchodzimy trzy święta:
 
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.
W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950r.
 
2 Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz  Dzień Polonii i Polaków za granicą. Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
 
3 Maja - obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Konstytucja 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie /po konstytucji  USA/ Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Uchwalenie Konstytucji 3 maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
 
27 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca kolejną, 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod opieką Pani Agnieszki Bałagi przygotowali montaż słowno – muzyczny oraz układ taneczny z flagami.
 
                   Piosenki patriotyczne w trakcie akademii wykonały uczennice z klasy 1B:
                                                             Julia Lelas
                                                         i Agata Makówka
                   
                             przy akompaniamencie uczniów z klasy 3e: Filipa Gunii i Bartosza Wacha
                                                                       oraz Martyna Nalepa z klasy 1D
Układ taneczny wykonały uczennice: Gabriela Figiel (kl.1B), Jesica Pabis i Oliwia Mazur (kl.1C), Patrycja Zabłotna (kl.1D), Amelia Śliwa (kl.2h), Oliwia Durnaś (kl.4ep)
                       Po występie młodzieży Pan Dyrektor Andrzej Bilewski wręczył uczniom flagi.